První bývá koncem května, častěji spíše až počátkem června, druhá je pak zhruba o dva měsíce později,“ vysvětlil Korba. Podle něj je v průměrném včelstvu zhruba padesát až sedmdesát tisíc včel, z toho je deset až dvacet tisíc létavek, které opylují květy. Další včely pracují v úlu. „O tom, jak pracovité jsou, svědčí i to, co jsem se doslechl od kolegů. Včela má údajně dolet až pět kilometrů, průměrné včelstvo opýlí zhruba dva a půl milionu květů,“ doplnil Korba.

Podle něj na včelstvo může připadat snůška deseti až třiceti kilogramů medu. Cena kilogramu medu se podle Korby na Ostravsku pohybuje zhruba od devadesáti do sta korun. Ivan Korba včelaří už přes čtyřicet let. „Zajímal jsem se už v dětství o čmeláky. Časem se z toho stala velká záliba, ve které pokračuji pořád,“ dodal osmdesátiletý muž.

Zároveň přiznal, že každý rok dostane od včel dvacet až třicet žihadel. „Není to tím, že by byly včely útočné, naopak ty moje jsou hodně klidné. Občas se to ale přihodí. Já se tomu navíc nebráním, protože mám zkušenosti. To žihadlo organismu určitě neuškodí, spíše mu naopak prospěje. Třeba kloubům to v mém případě pomáhá,“ dodal včelař.

Podle dřívějšího vyjádření tajemníka Českého svazu včelařů Miloslava Peroutky pro ČTK letošní mírná zima udělala včelařům radost, protože včelstva ji přečkala mnohem lépe než loni, kdy jich téměř pětina uhynula. Letos se úhyny podle dosavadních hlášení pohybovaly kolem šesti procent. Před loňskou zimou chovatelé zazimovali přes půl milionu včelstev. Domácí produkce medu loni stoupla meziročně o osm procent a byla podle dostupných údajů nejvyšší množství za posledních čtrnáct let.