Hospodářské výsledky vyplynuly na páteční řádné valné hromadě společnosti, která rozhodla celý loňský profit převést na účet nerozděleného zisku. Firma po této transakci bude mít na účtu nerozděleného zisku 3,5 miliardy korun.

Představenstvo Vítkovic během jednání oznámilo, že svůj návrh na zvýšení základního kapitálu stahuje, projednávalo se ale osm protinávrhů šesti akcionářů. Svůj návrh prosadil většinový vlastník Vítkovice Holding. V něm se počítá s dvoukolovým úpisem akcií, přičemž v prvním kole upíšou akcionáři své akcie za deset korun, ve druhém kole se počítá s vyhlášením veřejné nabídky omezenou na akcionáře rovněž za cenu deseti korun. Akcie Vítkovic se na volném trhu prodávají zhruba za 700 korun. Podle odborníků úpis akcií způsobí prudký pád této částky zhruba na třetinu.

"Je to oškubání minoritních akcionářů, po navýšení základního kapitálu se sníží vlastní kapitál a zisk připadající na jednu akcii," řekl akcionář. "Pokud by mi znemožnili úpis, že bych 14 dní čekal ve frontě a nedostal se na řadu, je to na žalobu," řekl další akcionář. "Majoritní vlastník má stejné sídlo jako firma Vítkovice, takže při veřejné nabídce akcií může být zvýhodněn," uvedl další z akcionářů.

Vítkovice potřebují zdroje, protože plánují do roku 2010 investice za téměř sedm miliard korun, řekl člen představenstva a finanční ředitel Václav Dostál. "Chceme rozvíjet Dolní oblast, dalším důvodem je účast v nadnárodních tendrech, posílení vnitřních zdrojů a lepší dostupnost finančních prostředků pro dcery," vysvětlil.

"Čtvrtmiliardové zvýšení kapitálu není potřeba pro společnost, která vydělává jeden a čtvrt miliardy korun ročně, a navíc si mohou půjčit u bank," řekl drobný akcionář Milan Pospíchal, podle něhož se objevily i výhodnější návrhy na zvýšení základního kapitálu, při kterém by Vítkovice na jednu upsanou akcii inkasovaly například až 180 korun.

Akcionáři Vítkovic rovněž schválili konsolidovanou účetní závěrku. Konsolidovaný zisk loni vzrostl o polovinu ze 774 milionů na 1,163 miliardy korun. Konsolidační celek tvoří mateřská firma a 13 dceřiných společností. Největší dceřinou firmou Vítkovic je firma VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY s bezmála 2800 zaměstnanci, která měla loni čistý zisk 782 milionů korun při tržbách 6,6 miliardy.

Vítkovice také podle rozhodnutí akcionářů vloží část podniku v hodnotě bezmála 20 milionů korun do s.r.o. VÍTKOVICE REALITY DEVELOPMENTS, která bude poskytovat a zajišťovat služby správy, inventarizace, ochrany, pojištění a evidence, nákup režijního materiálu a další služby. "Jedná se o další restrukturalizaci holdingové společnosti, je tam předpoklad dlouhodobého držení stoprocentního podílu," uvedla předsedkyně valné hromady Hana Továrková. Do nové společnosti firma podle ní převede personál, hmotný a drobný majetek nutný k fungování společnosti.

Společnost Vítkovice, která zaměstnává asi 200 lidí, funguje především jako servisní organizace pro celý vítkovický holding. Firmu ovládá částečně přímo a přes společnost s ručením omezeným VTK SECURITIES firma Vítkovice Holding (VH), ve které polovinu akcií kontroluje generální ředitel a předseda představenstva Vítkovic Jan Světlík. Zhruba desetiprocentní podíl ve Vítkovicích má holding KKCG Industry z finanční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Firma má asi čtyřicet tisíc akcionářů, podle odborníků je mezi nimi hodně těch, kteří ani nevědí, že akcie Vítkovic vlastní. "Odhadem takových lidí může být i pět procent celé firmy," řekl jeden z akcionářů.

Kvůli převodům akcionářských podílů ve společnosti Vítkovice Holding vede KKCG Industry spory se současným a bývalým akcionářem Vítkovice Holding - Petrem Novotným a Davidem Beranem. Po Novotném chce Komárkův holding 3,5 miliardy korun, o stejnou částku žaluje i Davida Berana. Beran podle dnešní tiskové zprávy VTK GROUP drží 45 procent akcií vítkovického holdingu. Vlastníkem zbývajícího pětiprocentní podílu je společnost MELODY LIMITED.

Současně se rozhořel spor kvůli nabytí desetiprocentního podílu ve společnosti Vítkovice. Jeho nabytí den před valnou hromadou oznámil holding KKCG Industry z finanční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková dnes ČTK řekla, že představenstvo Vítkovic se proti tomu bude právními kroky bránit. "Na výkup akcií má Vítkovice Holding mandátní smlouvu s firmou ATLANTIK FT (AFT), která pro Vítkovice Holding vykoupila na volném trhu jen dvě procenta akcií Vítkovic a nyní se objevuje velmi významný vlastník 10,27 procenta akcií, který je členem stejné skupiny jako AFT," dodala. ATLANTIK FT reagoval, že žádnou smlouvu s Vítkovice Holding o výkupu akcií Vítkovic nemá a nikdy desetiprocentní podíl ve Vítkovicích nevlastnil.