Mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Eva Špirochová, dále uvedla, že instalace nového systému pro dávkování dezinfekce vyvrcholí ve středu. "Práce si vyžádají přerušení výroby vody v Podhradí přibližně na 12 hodin. Zastavení provozu jsme zabezpečili tak, aby spotřebitelé nic nepoznali, k zásobování využijeme vodu nashromážděnou ve vodovodech a štolách," vysvětlila Špirochová.

Zařízení v Podhradí je největší úpravnou pitné vody v regionu, čistí vodu z přehrady Kružberk zejména pro Ostravsko a Opavsko.

SmVaK letos plánuje zvýšení objemu investic meziročně asi o čtyři procenta na 480 milionů korun. Nejvíce peněz půjde do pokračování rekonstrukce vodovodu v Bohumíně a do oprav čistíren odpadních vod v Příboře, Opavě a Sviadnově. V plánu jsou také rekonstrukce kanalizací v několika městech.

Severomoravské vodovody a kanalizace jsou největším producentem a dodavatelem pitné vody na Moravě a ve Slezsku. Zásobují vodou více než milion obyvatel regionů Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava, smluvně dodávají vodu pro města Ostrava, Hlučín, Studénka a další obce Moravskoslezského kraje i příhraniční oblasti Polska. Zajišťují také odvádění odpadních vod a jejich čištění ve více než padesáti čistírnách.

Vlastníkem společnosti je od loňského dubna španělská společnost Aqualia, která koupila více než osmadevadesátiprocentní podíl od skupiny Penta.