„Zahradničení dnes není nutnost, spíše koníček. Lidi to prostě baví,“ říká Marcela Urbanová z Českého zahrádkářského svazu v Karviné, který sdružuje 4,2 tisíce členů. V Ostravě Český zahrádkářský svaz eviduje přes tři a půl tisíce zahrádkářů. Díky teplému počasí mohou už nyní lidé sklízet ze skleníku ředkvičky či salát.

Na zahradách se kromě zeleninových záhonů a ovocných stromů stále častěji objevují bazény, krby, okrasné dřeviny či dětská pískoviště. „Pěstovat jen zeleninu bylo aktuální, když se nedala koupit v obchodech. Nyní tam je stále čerstvá, papriky jsou všech možných barev,“ podotkla Urbanová. Každoroční investice do zahrádky se pohybuje od tisíce korun za semena, sazenice, hnojiva a postřiky až po desetitisíce korun, pokud si na zahradě lidé zřídí jezírka či vysázejí drahé jehličnany.

Nelze přitom počítat s tím, že by se lidem investice vrátila. Přesto jsou plodiny, jejichž pěstování se téměř vyplatí. Mezi ně patří například brambory. „Brambory jsou v obchodě skoro tak drahé jako jablka. Nebo česnek. Jeho cena je vysoká, a navíc ten dovozový není až tak aromatický jako ten náš,“ míní dlouholetý zahrádkář Jaroslav Rossmanith. Pěstování ovoce a zeleniny zůstalo u mnoha lidí populární i z jiného důvodu. Co si člověk vlastnoručně vypěstuje, tomu věří. „Vypěstují si to zdravěji, používají například méně chemických postřiků,“ dodává Urbanová.