V porovnání s rokem 2013 tak bude konsolidovaný zisk za loňský rok více než dvojnásobný.

„Výrazný nárůst se čeká i u konsolidovaného provozního hospodářského výsledku, který se pohybuje na úrovni 1,2 miliardy korun. Rentabilita skupiny je v meziročním porovnání o téměř 80 procent vyšší," upřesnil předseda představenstva a vlastník VMG Jan Světlík.

Jak také uvedl, strojírenské skupině Vítkovice se tak úspěšně podařilo překonat téměř sedmiletou krizovou situaci.

„Občas se sice objevovaly náznaky zlepšení, ale až v druhé polovině loňského roku jsme nastartovali oživení. Hospodářské výsledky za rok 2014 jsou velkým povzbuzením, výrazně lepší hospodářské výsledky dosáhly i klíčové dceřiné firmy strojírenské skupiny. Vítkovice Heavy Machinery zlepšily v porovnání let 2013 a 2014 provozní zisk o více než 180 procent, což představuje po předloňské ztrátě zlepšení o zhruba 240 milionů korun," doplnil Jan Světlík.

Vítkovice Hammering, což je dceřiná firma provozující rychlokovací stroj, byly po provozní ztrátě za rok 2013 loni už v mírném provozním zisku.

Letošní rok by měl být pro celou strojírenskou skupinu Vítkovice růstový. Konsolidované tržby se mají pohybovat kolem 18 až 19 miliard korun a čistý zisk by měl vzrůst o 50 procent na přibližně 730 milionů korun.

„Do letošního roku jsme vstoupili s novou marketingovou strategií Metal Evolution postavenou na třech pilířích, která prodává všechno, co umíme, pod zastřešující značkou Vítkovice Machinery Group. A to jednotně v celém světě," upřesnil obchodní ředitel skupiny Jiří Skuhra a dodal, že od nové strategie očekává společnost vstup na nové trhy i růst v tradičních oborech. „Například to platí pro metalurgickou výrobu, ocelové láhve a navazující synergii se CNG programem nebo energetiku a inženýrské projekty," dodal Jiří Skuhra.

Strojírenské Vítkovice tak počítají s dokončením výstavby elektrárny v Turecku či rekonstrukcí válcovací trati barevných kovů v Pákistánu. Na tyto projekty by pak měla navázat výstavba ocelárny v Saudské Arábii.

Vlastník Vítkovic Jan Světlík také uvedl, že současná situace související s Ukrajinou a Ruskem má dvě stránky. „Znamená i pro nás samozřejmě určité komplikace. Na druhé straně, dodávky z Ukrajiny jsou v současnosti velmi složité, a tak výrobci, kteří na Ukrajině nakupovali dlouhá léta, se začínají obracet jinam. Roli sehrává i posilování dolaru, zdražili nejen čínští výrobci, ale celá dolarová oblast. A to má pozitivní vliv na naši zakázkovou náplň. Tyto nové šance bychom ale nemohli využít, pokud bychom sami v uplynulých letech nedělali výrazné změny v nákladovosti. Díky nim tak můžeme šanci být lídrem na trhu, která se v této situaci nabízí, také využít," dodal Jan Světlík.

Strojírenské Vítkovice mají v současnosti zhruba 7,5 tisíce kmenových zaměstnanců.