V nové hale o výměře 12 tisíc m2, která se právě začíná stavět v areálu Ostrava airport multimodal park (OAMP) v Mošnově, vznikne moderní výrobní a vývojové centrum, které bude využívat nejmodernější automatizované a digitální výrobní procesy. Celková investice přesáhne 300 milionů korun

Nové výrobní a vývojové centrum otevře ABB v první polovině roku 2022.Vznikne zde několik desítek nových kvalifikovaných pracovních míst s vyšší přidanou hodnotou a zároveň ABB v Mošnově umístí své stávající Globální centrum pro opravy a repase robotů. Centrum se bude zaměřovat na hi-tech výrobu a vývoj robotických periferií, což jsou klíčové části robota, které jsou umístěny na konci jeho ramene, například pneumatická chapadla, vakuové přísavky nebo kamerové systémy a bude využívat nejmodernější výrobní procesy, včetně strojového učení a digitálních a kolaborativních řešení.

Kuchyňský sekáček na maso vytáhl na dva mladíky v Ostravě-Mariánských Horách muž, který je napadl a oloupil na tramvajové zastávce. Ostrava, 4. června 2021.
Mladíci slavili titul bakaláře. Na zastávce v Ostravě je přepadl muž se sekáčkem

„Přinášíme sofistikovaný výrobní program s vysokou přidanou hodnotou pro zákazníky, kteří jsou z nejnáročnějších světových trhů a není náhoda, že nové centrum vznikne právě v ČR a Ostravě. Máme zde vybudovanou silnou základnu technicky a projektově orientovaných špičkových profesionálů a k tomu přispívá i dlouholetá úzká spolupráce se školami v čele s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO),” řekl Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB v České republice.

Společnost ABB umožňuje studentům VŠB-TUO provádět odbornou praxi ve svých stávajících prostorách v Ostravě Hrabové již několik let. „Znalosti a kompetence absolventů technických oborů jsou zásadním způsobem ovlivněny propojením teoretické a praktické výuky. Toho lze lépe dosáhnout s pomocí silného průmyslového partnera,” uvádí vedoucí katedry robotiky VŠB-TUO, prof. Dr. Ing. Petr Novák.

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě, středa 9. června 2021.
PODÍVEJTE SE: Léto na koupališti v Ostravě-Porubě bez omezení, testy netřeba

„Znalostní ekonomika musí být páteří sociálně-ekonomické transformace Ostravska. K jejímu rozvoji máme skvělý potenciál díky dvousetleté průmyslové historii a technické i technologické vzdělanosti místních lidí. Věřím, že vývoj inovativních technologických řešení, kterým se společnost ABB věnuje, pomůže vytvářet příznivé prostředí pro udržení místních či přilákání nových talentů, o které v našich aktivitách tak usilujeme,“ uvedl primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Kolaborativní robot Yumi.Kolaborativní robot Yumi.Zdroj: ABB

„Potvrzuje se, že je náš region skvělým a zajímavým místem pro významné investory. Společnost ABB má u nás už inženýringové centrum a globální repasovací centrum robotů, od příštího roku zde přibude nová jednotka založená na digitalizaci a robotizaci výroby. Pro náš kraj a jeho obyvatele je to bezesporu dobrá zpráva. Vzniknou tu další nové zajímavé pracovní příležitosti a náš kraj se opět posune o něco dál ve své transformaci,” řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Britský umělec David John Lloyd na zahájení výstavy v Havířově.
Poslední loučení s anglickým umělcem Lloydem se konalo v ostravském krematoriu

Dalším faktorem výběru lokality byla poloha a možnosti areálu OAMP, který je na křižovatce leteckých, železničních a silničních tahů. Zejména připravované železniční spojení areálu je konkurenčně zajímavé, ale i přínosné z hlediska udržitelnosti. ABB jako jedna z TOP 100 udržitelných světových společností předpokládá, že bude do budoucna moci plně využít místní potenciál ekologické železniční dopravy. „Plocha celého areálu se rozkládá na 52 hektarech a po dokončení výstavby zde bude k dispozici 234 tisíc m2 skladových, výrobních a kancelářských ploch. Součástí areálu bude rovněž terminál kombinované dopravy, který umožní přesunout významnou část nákladní dopravy ze silnice na železnici,“ uvedl Petr Kalina, statutární zástupce investora OAMP.

Zuzana Čtvrtlíková