Z dvousethektarové zóny v Ostravě-Mošnově je k dispozici ještě asi dvaasedmdesát hektarů. Noví investoři se tam ale v současnosti nehrnou. Zájem o zónu zcela opadl na začátku krize. „O zónu byl před krizí zájem. Momentálně nikdo konkrétní není. Musím ale říct, že i podle našich zkušeností z posledních veletrhů, kterých jsme se zúčastnili, tedy například v Cannes, zájem opět ožívá. Očekávám proto, že se během tohoto roku začnou opět vhodní investoři objevovat,“ konstatoval primátor Ostravy Petr Kajnar.

Obrat k lepšímu očekává i společnost CzechInvest. Její mluvčí Štěpánka Filipová uvedla, že od začátku roku 2010 agentura jednala s osmi klienty z různých oborů. „Jednání stále pokračují. Údaje o klientech ale nemůžeme blíže specifikovat, abychom případné investice neohrozili,“ konstatovala Filipová.

Mošnov je strategická průmyslová zóna. Část vznikla na zelené louce, část na ploše po starém letišti. Nejdříve se jednalo o třicetihektarouvou plochu, později se ale zásadně rozšířila, a to kvůli automobilce Hyundai, která si ale nakonec vybrala pro stavbu nového závodu Nošovice. V Mošnově tak zatím své haly postavily tři firmy. Všechny vyrábějí automobilové díly. Aktuálně v nich pracuje necelých dvanáct set zaměstnanců. V zóně působí také firma Free Zone Ostrava a slovenský developer HB Reavis Group, který tu připravuje projekt multimodálního logistického centra. Rozkládat se má na osmdesáti hektarech.

Podle Kajnara je zóna vhodná právě pro logistické firmy. „Pokud se tam dobuduje nová železnice, opraví se cesta a napojí se na šest kilometrů vzdálenou dálnici, může spolu s leteckou dopravou vytvářet dobré podmínky pro logistická centra,“ podotkl Kajnar.

Město navíc k ploše, kterou finančně podporuje CzechInvest, vykoupilo dalších třicet hektarů. Ty jsou už také připraveny pro investora. „Navíc nejsou vázány na podmínky ministerstva průmyslu a obchodu, které jsou svazující v tom, že nepodporují právě logistické zóny. Tyto pozemky můžeme prodat komukoliv. Budeme se ale snažit, aby to byl někdo, kdo nabízí služby či vyrábí zboží s vysokou přidanou hodnotou,“ řekl Kajnar.
Investice společností, jež v zóně působí nebo které tu plánují zahájit činnost v nejbližších letech, přesahují šest miliard korun.

IVA HAVLÍČKOVÁ
MIRKA CHLEBOUNOVÁ