Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotka na památku může v tunelu způsobit katastrofu

Ostrava - Videokamery budou dohlížet na případné hříšníky, pravidla chování v tunelu jsou ke stažení a vytištění na internetu.

7.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: HZS/ Miloslav Šmatlák

Nově otevřený dálniční tunel v Klimkovicích, ve kterém byl v úterý 6. května slavnostně zahájen provoz, patří k nejmoderněji zabezpečeným tunelům v České republice. Splňuje také nejpřísnější kritéria Evropské unie stanovená na základě zkušeností z havárií a požárů, které se odehrály nejen v evropských tunelech.

„Má nejrůznější bezpečnostní prvky, například SOS výklenky s bezpečnostními hlásiči a hasicími přístroji, kvalitní ventilaci či osvětlení a sledování pomocí videokamer. Především pro případy dopravních nehod či požárů vozidel je mezi oběma tunelovými tubusy pět propojek – nouzových průchodů,“ uvedl tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

V druhé polovině dubna zde složky Integrovaného záchranného systému nacvičovaly zásahy při různých mimořádných událostech, požárech, haváriích a podobně. „Potvrdilo se, že zásah u jakékoliv nehody či požáru zde bude mnohem náročnější a nebezpečnější než na přehledné otevřené silnici,“ řekl Kůdela s tím, že záchranáři mají největší obavy z prvních dnů a týdnů provozu. Týká se to zejména zvědavců, kteří si budou chtít tunel projít a vyfotit. Je také pravděpodobné, že se najde i několik šílenců schopných uprostřed tubusu zastavit a s celou rodinkou se zvěčnit prostřednictvím mobilů či fotoaparátů. V tunelu je instalován systém videokamer, které by měl případné hříšníky snadno odhalit a usvědčit. Za porušení předpisů hrozí přísné sankce.

„Ředitelství silnic a dálnic ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému distribuuje na nejrůznějších místech jednoduchý barevný leták ve velikosti A4, který upozorňuje na všechny dostupné bezpečnostní prvky v klimkovickém tunelu i případná rizika.

Přináší také pravidla, jak se chovat při dlouhé koloně, nehodě a požáru v tunelu. Ke stažení a vytištění je i na webové stránce profesionálních hasičů na www.hzsmsk.cz - odkaz vpravo nahoře ve čtverečku Silniční tunel,“ uzavřel mluvčí Kůdela. Nebezpečné nešvary.

Co dělat v případě havárie

+ Řidiči a jejich spolucestující si zřejmě budou chtít tunel prohlédnout zevnitř a vyfotit se pomocí digitálního fotoaparátu či mobilního telefonu. Už samotné zastavení na okraji silnice v tunelu ale může znamenat nebezpečí naražení dalšího vozidla a vážné nehody. Okraje vozovky uvnitř tunelové trouby by měly sloužit veřejnosti jen výjimečně, výhradně při záchraně před mimořádnou událostí, dopravní nehodou či požárem.

+ Dalším vážným nešvarem může být přecházení vozovky v tunelu. I když se může zdát dopravní situace v tunelu na první pohled jako velmi klidná, hrozí velké nebezpečí. Řidiči totiž mohou přecházejícího zaregistrovat na poslední chvíli. V tunelu pochopitelně žádné přechody nejsou.

+ Pokud už dojde k dopravní nehodě, dotčení řidiči a další lidé musejí být velmi obezřetní, aby nepřivodili další havárie. Znamená to například ihned zapnout výstražná světla, odstavit vozidlo na okraj vozovky, pokud to lze, a zavolat pomoc nouzovým hlásičem z SOS výklenku.

+ Pokud by se z vozidla začalo kouřit či dokonce hořet, jeho řidič s ním musí co nejdříve z tunelu vyjet! A kdyby to nešlo, s autem odjet na okraj vozovky a pokusit se jej uhasit hasicím přístrojem. Když to není možné, nejlepším řešením je rychle z tunelu utéct, samozřejmě bez zachraňování majetku. Řešením rozhodně není se schovat v SOS výklenku.

+ V tunelu ani jinde na dálnici samozřejmě není dovoleno otáčet a couvat.

Autor: Jaroslav Perdoch

7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Poznáte osoby na snímku z bezpečnostní kamery bankomatu?
6

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Okresní soud ve Frýdku-Místku včera zahájil hlavní líčení osmi obžalovaných osob v případě, kdy radní Frýdku-Místku měli v roce 2009 postupně převést pozemky na soukromé uživatele. Na tom by nebylo nic k údivu, ovšem dle státního zástupce Ladislava Hradila byly pozemky prodány pod tržní cenu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení