Tento trend pokračuje i letos. Jen za necelých prvních pět měsíců si oheň vyžádal třináct obětí. Jen pro porovnání: v letech 2004 a 2005 hasiči evidovali dvanáct tragédií, v roce 2006 o jednu více. Vloni bylo takových případů dvacet – nejvíce se jich odehrálo na Frýdecko-Místecku (7), Karvinsku (4) a Ostravsku (3).
Ostrava vede
Letošním statistikám zatím „vévodí“ Ostrava s pěti neštěstími. Po třech jich evidují Frýdecko-Místecko a Opavsko, dvě se odehrály na Karvinsku.
„Této smutné statistice dlouhodobě vévodí požáry v domácnostech, kde je jednoznačnou příčinou nedbalost – při vaření, kouření, zapalování svíček, používání hořlavin,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že u těchto případů často sehrává významnou roli alkohol.
Přes čtyři promile!
„Například v roce 2007 zemřelo několik osob v postelích, na gaučích či válendách po konzumaci alkoholu a usnutí s hořící cigaretou. Příčinou úmrtí byla vždy otrava zplodinami hoření. Také letos měl alkohol vliv nejméně v sedmi tragických případech,“ vysvětlil Kůdela.
Potvrzuje to i březnový požár domu na ulici Na Spojce v Ostravě. V bytě bydleli manželé, kteří podle sousedů holdovali alkoholu a kvůli neplacení záloh měli odpojeny plyn a elektřinu. Osudného dne si stejně jako jindy svítili svíčkami, od kterých se oheň dále rozšířil. Záchranáře přivolal soused, který zpozoroval kouř. Hasiči, kteří do bytu vnikli po vyražení dveří, našli uvnitř mrtvého muže a zraněnou ženu, která později zemřela. Oba se udusili zplodinami. Při pitvě vyšlo najevo, že byli notně opilí, muž měl dokonce přes čtyři promile.
Neopatrnost
Svíčka stála i za letošním prvním tragickým požárem, při kterém na Nový rok v Třinci-Lyžbicích zemřel důchodce. „Dalších pět lidí zemřelo v bytě či garáži zpravidla po používání hořlavin u topidla či otevřeného ohně. Další muž zahynul na sloupu elektrického vedení, když chtěl zřejmě přestřihnout a odnést do sběru elektrické dráty pod vysokým napětím,“ doplnil Kůdela. Poslední dvě oběti jsou z konce dubna – dva muži zemřeli v ultralightu, který začal hořet po dopadu na zem. Hasiči a policisté jej našli na Opavsku až za několik hodin po havárii.
Rizikové skupiny
Co se týká požárů, mezi nejrizikovější skupiny patří osoby nad padesát let a senioři. Podle Kůdely by lidé měli věnovat zvýšenou pozornost zabezpečení svých obydlí. „Pro lepší zabezpečení bytu před požárem je vhodné instalovat autonomní hlásiče požáru, tedy čidla a práškové hasicí přístroje. Náklady na pořízení této protipožární techniky nepřesáhnou několik stovek korun, možnost rychlého uhašení bytového požáru se přitom mnohonásobně zvýší,“ zdůraznil Kůdela.
Sebevraždy
Hasiči se v letošním roce setkali i s novým fenoménem – sebeupálením. „Hned tři osoby během měsíce a půl zemřely při sebevraždě po polití hořlavou látkou a zapálení,“ řekl Kůdela.
Počátkem dubna se v Hlučíně na Opavsku upálil mladý muž. Ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku se k zoufalému činu odhodlala žena středního věku. Minulý týden se pro tento drastický způsob odchodu ze světa rozhodl senior z Vřesiny na Ostravsku.