Pro porovnání: v letech 2004 a 2005 došlo k dvanácti tragédiím, v roce 2006 ke třinácti. Vloni uhořelo či se kouřem udusilo dvacet lidí. Letos je statistika ještě děsivější. Jen do tohoto týdne přišlo o život čtyřiadvacet osob. Poslední případ se stal v Ostravě-Porubě. Jak jsme již informovali, v bytě v osmém patře jedenáctipodlažního domu zemřel devětaosmdesátiletý muž. Vše nasvědčuje tomu, že převrhl rozsvícenou lampu bez stínítka, od které se vznítilo křeslo. Důchodci, který žil v domácnosti sám, neměl kdo pomoci. Přivolaní hasiči dostali požár pod kontrolu za několik minut. Oheň zničil část obývacího pokoje, další místnosti poškodily dým a teplo. Oprava vyjde na nejméně sto tisíc korun.

Nejvíce tragických požárů se letos stalo v Ostravě a na Frýdecko-Místecku – po sedmi, pět tragédií se odehrálo na Karvinsku, tři na Opavsku a dvě na Novojičínsku. Ve čtyřech případech šlo o sebevraždu. Například počátkem dubna se v Hlučíně na Opavsku upálil mladý muž. Ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku se k zoufalému činu odhodlala žena středního věku. Nejméně dvakrát uhořeli zloději kovů, čtyři lidé zemřeli v plamenech během dopravních nehod. Zbývající část představují požáry domů, bytů a chatek.

Nejohroženější skupinou jsou senioři a lidé nad padesát let, v jejichž obydlích hasiči doporučují instalovat různá zařízení. „Pro lepší zabezpečení bytu před požárem je možné instalovat autonomní hlásiče požáru a práškové hasicí přístroje. Náklady na pořízení této protipožární techniky nepřesáhnou několik stovek korun, možnost rychlého uhašení bytového požáru se přitom mnohonásobně zvýší,“ vysvětlil Kůdela s tím, že příčinou požárů jsou zejména nedbalost a nepozornost při vaření, pálení svíček, používání hořlavin a kouření, u kterého bývá příčinou úmrtí zejména otrava zplodinami hoření nábytku a dalšího vybavení bytu.

S blížícími se Vánocemi a silvestrovskými oslavami hasiči nabádají ke zvýšené opatrnosti. Ze statistických údajů totiž vyplývá, že zejména v tomto období vyjíždějí k řadu požárů. Upozornění se týká adventních věnců, svíček či zábavné pyrotechniky.