Většinou hasili zapálené popelnice, hořel však i seník s koňmi, okrasné túje a auto.

Odhozená pyrotechnika zapálila desítky plastových a plechových kontejnerů na odpad, u nichž museli hasiči zasahovat. Hodnoty minimálně za 2,5 milionu korun uchránili hasiči u požáru ocelokolny v Bravanticích na Novojičínsku, který vznikl krátce po silvestrovské půlnoci.

Na pětadvacet míst v kraji, kde hořelo několik plastových či plechových kontejnerů na tuhý domovní odpad, vyjeli hasiči mezi silvestrovkým odpolednem a druhou hodinou ráno Nového roku. „Nejvíce jich po půlnoci hořelo v Karviné a Havířově, v Ostravě jich bylo za první dvě hodiny nového roku osm s celkovou škodou okolo sta tisíc korun,“ upřesnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Dodal, že od působení světlic, petard a rachejtlí nebyl uchráněn ani porost. „Několik tújí hořelo po půlnoci u rodinného domku v Opavě-Malých Hošticích, v Ostravě-Zábřehu na Jugoslávské ulici zase tráva a v Těrlicku okrasný stromek,“ řekl Kůdela.

V Ostravě-Mariánských Horách evakuovali hasiči po silvestrovské půlnoci z domu na ulici Sokola Tůmy čtyři osoby poté, co tu někdo vhodil do chodby dýmovnici. Pak hasiči museli celý dům odvětrávat.

„Ve Frýdlantu nad Ostravicí byl při požáru dvou plastových kontejnerů opálen i automobil Citroen Berlingo. Zasahovali zdejší dobrovolní hasiči,“ podotkl Kůdela.

K nejvážnějšímu požáru došlo po silvestrovské půlnoci v Bravanticích na Novojičínsku. Hořela tu ocelokolna, v níž bylo uskladněno balíkované seno a sláma a ustájeno deset koní. Čtyři z devíti klisen byly březí.

„Operační středisko vyslalo na místo dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Bílovci a Ostravě-Přívozu, spolu s nimi zasahovali dobrovolní hasiči z Bravantic a Bílovce. Při jejich příjezdu na místo již zaměstnanci firmy, kteří měli nedaleko silvestrovskou oslavu, vyváděli koně ven. Hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu během čtvrthodiny, dohašení jim trvalo necelou hodinu. Zásah ztěžoval silný vítr a mráz,“ popsal Kůdela s tím, že majitel odhadl škodu na 200 tisíc korun, hodnoty uchráněné hasiči jsou minimálně 2,5 milionu korun – na koních a zařízení hospodářské budovy i uskladněném materiálu. „Vyšetřovatel stanovil tři verze vzniku požáru, nejpravděpodobnější je zapálení přístavku od pyrotechniky, druhou je nedbalost a třetí úlet jisker z komína,“ konstatoval mluvčí.