„Z budovy bylo evakuováno, případně samo odešlo, třiačtyřicet lidí. Nikdo z nich neutrpěl žádné zranění. Část pacientů z druhého patra budovy jsme museli evakuovat s pomocí automobilového žebříku,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

„Využíváme k tomu i přetlakové ventilátory. Škoda způsobená požárem se pohybuje kolem dvou milionů korun. K tomu bude ale třeba připočítat náklady na opravy. Na místě jsou i naši vyšetřovatelé, kteří prohlédnou místo vzniku požáru a stanoví jeho příčinu,“ dodal Kůdela.

Mluvčí nemocnice Jiří Maléř předběžně odhadl částku, která bude potřebná na opravy škod způsobených požárem, na tři až pět milionů korun.

„Pacienti byli přemístěni na oddělení chirurgie. Zatím se zdá, že by mimo provoz zůstalo jen přízemí budovy se saunou a bazénem. První a druhé patro budovy by mohly po odvětrání a kontrole fungovat dále. Velmi dobře zareagoval personál nemocnice, který okamžitě odváděl pacienty z nebezpečných míst, velmi profesionální zákrok odvedli i hasiči,“ doplnil Maléř.

„Předpokládáme, že první a druhé patro budovy by mohly být uvedeny do provozu přibližně do týdne. Těchto prostor se plameny přímo nedotkly, byly pouze zasaženy hustým dýmem a musíme prověřit, zda bude nutno prostory vymalovat nebo jen důkladně odvětrat. Ambulantní oddělení, které bylo požárem nejvíce zasaženo, bude uvedeno do provozu nejdříve za měsíc. Okamžitě jsme začali zajišťovat náhradní prostory, abychom i po tuto dobu vyšli našim pacientům maximálně vstříc,“ uvedl ředitel Městské nemocnice Ostrava MUDr. Tomáš Nykel.

Náročný zásah v kouři
Záchranka ošetřila celkem šest hasičů, kteří se při likvidaci požáru ve fifejdské nemocnici nadýchali zplodin, případně se jim dostaly saze do očí. „Všichni byli ošetřeni ambulantně na místě. Někteří potřebovali vypláchnout oči, dalším jsme dali inhalovat kyslík,“ upřesnil Ladislav Lang z územního střediska Záchranné služby Moravskoslezského kraje.