Podle nepotvrzených informací měl vjet kamion na přejezd v době, kdy byla v provozu signalizace, záhy do něj narazil vlak. Požár vznikl kvůli protržené palivové nádrži vlakové soupravy. Po srážce zůstal tahač na jedné straně a návěs kamionu na druhé straně přejezdu.

Záchranáři ošetřili na místě pět lidí, včetně dvou cestujícíh. Dva zranění skončili v olomoucké fakultní nemocnici. Zranění by měla být lehčího charakteru, bez ohrožení na životě.

Nehoda na D1 u Milenova na Hranicku, pondělí 16. října 2023.
Na D1 z Ostravy směrem do Brna se srazily čtyři kamiony. Dálnice je uzavřená

Požár zasáhl také osobní auto u přejezdu, které jelo opačným směrem než kamion. Jeho řidič stačil před ohněm utéct. Dým z požáru na Bělidlech byl vidět ve městě kilometry daleko.

Z osobního vlaku, který jel od Velké Bystřice na hlavní nádraží, byly tři desítky cestujících včas evakuováni díky pohotové reakci posádky vlaku. 

Nehoda se stala na přejezdu v Divišově ulici na křížení s trati z olomouckého hlavního nádraží na Velkou Bystřici. Provoz na trati byl zastaven, mezi hlavním nádražím a Velkou Bystřicí cestující vozí autobusy. Více k omezení na webu ČD.

VOP CZ, Šenov u Nového Jičína. Ilustrační foto.
Ministerstvo obrany zahájilo kontrolu ve státním podniku VOP CZ v Šenově

Neprůjezdná je Divišova ulice, policie odklání dopravu. Zastaveny byly také tramvaje mezi hlavním nádražím a Pavlovičkami, dopravní podnik vypravil náhradní autobusy. Omezení v MHD do Hodolan je odhadováno zhruba do 19 hodin.

VIDEO: Následky srážky a požáru na přejezdu v Divišově

Zdroj: Pryček Vladimír

Bez vážných zranění

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje ošetřila po srážce a požáru pět lidí, zranění by neměla být vážná.

„Na místě ošetřeno celkem pět osob, z toho čtyři transportovány do fakultní nemocnice na oddělení urgentního příjmu - dvě osoby se nadýchaly zplodin hoření, jedna cestující utrpěla pohmoždění krční páteře a řidič kamionu utrpěl úraz hlavy s otřesem mozku,“ informovala mluvčí záchranné služby Lucie Mikisková.

„Vše lehká zranění, nikdo nebyl zasažen požárem ani nebyl usmrcen,“ doplnila.

Podle informací ČTK je mezi zraněnými řidič kamionu s polskou poznávací značkou, vlakvedoucí, strojvedoucí a dva cestující z vlaku.

Jaké počasí nás čeká v listopadu a prosinci?
Přinese teplý podzim mrazivou zimu, nebo Vánoce na blátě? Napoví šípky i krtci

Kamion převážející kovové součástky jel od Hodolan směrem na Pavlovičky. "Přesnou příčinu dopravní nehody kriminalisté i nadále zjišťují. Strojvedoucí se podrobil dechové zkoušce a orientačnímu testu na drogy s negativním výsledkem. U řidiče nákladního auta byl za tímto účelem proveden odběr biologického materiálu," uvedla před polednem mluvčí policie Petra Vaňharová.

 Kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení. „Pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ informovala policejní mluvčí.

Pohotová reakce strojvůdce a vlakvedoucího

Podle Českých drah byli všichni cestující včas evakuováni díky rychlé reakci vlakvedoucí a strojvedoucího. 

Generální ředitel ČD Michal Krapinec vyjádřil na síti X poděkování za jejich pohotovost.

"Díky jejich rychlé reakci nedošlo k tragédii. Jsem nesmírně pyšný, že máme takové kolegy v našem týmu," uvedl.

Protržená nádrž vlaku

Záchranným složkám byla srážka nákladního auta s vlakem hlášena v 8:22. Při nárazu došlo k rozsáhlému požáru a vykolejení části vlaku. 

"Rychlé rozšíření plamenů způsobilo proražení palivové nádrže vlakové soupravy, následně požár zachvátil vlak, kamion i osobní auto," uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Hasiči vyslali k zásahu osm jednotek. 

Zavřený průjezd a zastavený provoz

Provoz na trati byl zastaven. České dráhy zajistily pro cestující v úseku Olomouc – Velká Bystřice náhradní autobusovou dopravu.

Čas obnovení provozu bude podle Českých drah aktualizován dle postupu zásahu jednotek IZS a vyšetřování. Aktuálně je odhadován na úterní 22. hodinu.

Policie odklání dopravu v Divišově ulici, průjezd z Hodolan do Pavloviček je uzavřen. "Předpokládáme, že Divišova bude uzavřena celé dopoledne," sdělila policejní mluvčí Vaňharová.

Pampeliškové kořeny pomáhají čistit ledviny. Sbírají se buď časně z jara nebo na podzim.
Kořeny této léčivky teď najdete všude. Čistí ledviny a je z nich i výborná káva

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) zajistil do Hodolan místo tramvají náhradní autobusy.

„Tramvaje se točí na Fibichové a je vypravena náhradní autobusová doprava. Vzhledem k tomu, že je zasažena i tramvajová trolej, může to po odklizení nehody trvat ještě nějakou dobu,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí  DPMO Anna Sýkorová.

Mimořádnou událost prošetřuje i Drážní inspekce. Na železničním přejezdu P7519 zabezpečeném světelnou signalizací bez závor byla v době nehody signalizace v činnosti.

Celková škoda byla podle Drážní inspekce odhadnuta na 26,1 milionů korun (vlak 15,5 milionu korun, výstražníky 500 tisíc, nákladní automobil 10 milionů, osobní automobil 100 tisíc). Škoda na infrastruktuře železniční a tramvajové dráhy zatím vyčíslena nebyla.

„Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy,“ informoval mluvčí inspekce Martin Drápal.