Luční květiny, pokojové rostliny, vánoční věnce, svícny a jemná výzdoba. To všechno se tu dá najít. Otevření květinářství propojené s přírodou znamená pro Hanu Robenkovou-Kubíkovou splněný sen.

Kouzlo dětství

O květiny se zajímá od dětství. Na loukách a v lesích sbírala od útlého věku květiny a zkoušela z nich dělat umělecké aranže. „V první třídě se mě učitelka zeptala, čím se budu živit, až budu dospělá. Odpověděla jsem, že budu květinářka,“ usmála se paní Hana.

Název Kytky od Handuly se také váže k jejímu dětství. „Jmenuji se Hana a sestra pro mě vymyslela přezdívku Handula,“ vysvětlila.

Hanácký Grunt zemědělského družstva v Unčovicích má obrovský úspěch. Na pultu nabízí denně čerstvé maso a několikrát týdně tlačenku, jitrnice a další dobroty. Týdně porazí až 40 prasat ze svého chovu.
Hanácký Grunt má obrovský úspěch. Unčovičtí zemědělci inspirují ostatní

Po základní škole vyráběla Hana Robenková-Kubíková keramiku, obsluhovala v čajovně, ale pak začala pracovat v květinářstvích v Ostravě. Chodila na výstavy a účastnila se kurzů u nejlepších floristů z České republiky, kde se naučila vytvářet výzdoby a aranžmá z proutí.

„Na kurzech jsem si osvojila technickou stránku, ale práce s květinami je především o fantazii a tvořivosti,“ zdůrazňuje květinářka.

Květiny váže bez přidaných ozdob, které do přírody nepatří. Miluje přírodu, a proto ji nechce zatěžovat plastovými výtvory a doplňky. „Nejvíce se mi líbí jemné květiny, například čemeřice,“ říká.

Energii čerpá nejen z květin

Květiny, rostliny a byliny dováží ze skladů, ale také od sousedů ze zahrady. Jejím přáním je prodávat lokální květiny, což momentálně není úplně možné.

Hostem videopodcastu Byznys kafe byl spolumajitel firmy Bagind Lukáš Matějček
Batohy z kozí kůže dává podnikatel vyrábět v Indii. Chtěl by dělat i krosny v ČR

Floristika není jediná vášeň Hany Robenkové-Kubíkové. Cvičí tajči, tančí tango a ráda také vyrábí nejrůznější ozdoby z keramiky.

Obchod Kytky od Handuly prý dodává lidem energii. „Lidé si ji k nám chodí doplnit. Já osobně čerpám inspiraci z okolního světa. Z divadla, kina, koncertů – všechno mě naplňuje a využívám představivost. Kytky od Handuly je obyčejně neobyčejné květinářství,“ uzavírá Hana Robenková-Kubíková.