„Rozhodnutí vlády je směšné," je přesvědčená Nela Lisková, která stojí v čele signatářů návrhu.

„Podle vlády porušení zákona či stanov neodpovídá svou intenzitou tomu, aby její činnost měla být pozastavena. Jaká to tedy musí být intenzita, aby se tím vláda zabývala? Vyloučení člena nebo zrušení celé místní organizace proto, aby nemohli kandidovat ve volbách je upření základního práva. Je ta intenzita „malá," ptá se.

Podle jejích slov signatářům nezbývá nic jiného, než se znovu obrátit na prezidentskou kancelář a dále také na Evropskou komisi.

Podnět směřující k pozastavení fungování ČSSD podle jejích slov v žádném případě nesouvisí s hazardem či pouze s ostravským regionem, jak vše komentoval premiér Sobotka. „Ani nevíme, zda a jak hlasovali členové ČSSD ve vládě. My jsme požadovali, aby o tomto bodu kvůli podjatosti nejednali a nehlasovali. Pokud hlasovali, tak si lze jen těžko představit, že by si kapři vypustili vlastní rybník," dodala.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má plnou hlavu starostí s neoprávněným vylučováním členů své strany nebo dokonce s účelovým rušením celých organizací.
Foto: Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má plnou hlavu starostí s neoprávněným vylučováním členů své strany nebo dokonce s účelovým rušením celých organizací.

Nela Lisková kandidátka LEV21 na primátorku Ostravy, bojuje nejen s neutěšenými poměry ve městě, ale také s nedemokratickými postupy ČSSD.

„Pokud premiér a vláda skutečně konstatovali, že je podání nedůvodné, tak je to na pováženou a musíme se ptát na motivy takového kroku. Vždyť v řadě soudních sporů dal soud za pravdu žalující straně a konstatoval, že vyloučení ze strany či zrušení celé základní organizace bylo protiprávní. A rozhodně nešlo jen o „ostravské" případy. Premiér prý vše konzultoval se členy ČSSD v Ostravě s výsledkem, že za podáním je hazardní lobby. Ale o hazardu to nikdy nebylo a není," řekla dále Nela Lisková.

Hazardní lobby tedy podle premiéra může za to, že jsou porušována vnitřní pravidla a práva straníků, dále za to, že starosta Ostravy-Poruby se protizákonně obohacuje či za to, že je s ohledem na kauzu Dědic financována ČSSD z peněz, které pochází prokazatelně z kriminální činnosti.

„Jde o dlouhodobý problém vnitřního fungování ČSSD, řada členů byla v rozporu se stanovami vyloučena, byla jim odepřena jejich práva. Zrušeny byly dokonce celé základní organizace, aby bylo možné ovlivnit sestavení kandidátek. Jsou to dohledatelné případy, v nichž se účastníci obrátili i na soud," uvedl Pavel Němec, který jako advokát většinu členů zastupuje u soudu.

„Bohužel ČSSD u soudu případy zdržuje, podává neodůvodněné námitky, soud dokonce výslovně obstrukční chování ČSSD konstatoval v rozhodnutí," doplňuje. Proto byl podán podnět vládě, aby se obstrukcím ČSSD a nerespektování demokratických principů zabránilo. „Pokud vládnoucí strana nereaguje na výzvy soudu, nevyjadřuje se včas, chová se obstrukčně, pak tím vlastně neuznává soudní moc," uzavírá Pavel Němec, který podaný podnět k pozastavení činnosti ČSSD podpořil.

Signatáři návrhu na pozastavení činnosti ČSSD dopředu upozorňovali, že jim nejde o zrušení strany, ale o zjednání nápravy. K tomu však zjevně nedošlo. „Nezbývá nám, než se obrátit na prezidenta a vypravit se do Bruselu a na vše upozornit orgány EU. Není přece možné, aby strana, která je rozhodujícím členem vlády, porušovala svá vnitřní pravidla a přitom se tvářila, že je vše v pořádku. Ukazuje to také na sílu koaličních partnerů," dodala Nela Lisková.

Více na www.facebook.com/lev21ostrava