S domácími mazlíčky mohou děti vyrůstat už od narození. Podle kolegia z AKP ČR lze díky tomu mimo jiného předpokládat lepší trénovanost imunitního systému dětí. „Stran somatického zdraví to jistě přináší diverzitu bakterií,“ potvrzuje asociace.

TEST - Jaký domácí mazlíček se k tobě hodí:

Zdroj: Youtube

Co se týče psychického zdraví a prožívání, je prý možné poukázat na pěstování pocitu zodpovědnosti, sdílení pozornosti, ale i stimulaci autonomního nervového systému.

„Konkrétně parasympatiku. Takzvaný nervus vagus slouží k uvolnění a regeneraci a je spuštěn mimo jiné například hlazením domácího mazlíčka,“ dodávají lékaři a odkazují se na knihu Stephena Porgese Polyvagální teorie.

Oblíbenými zvířátky jsou v rodině Pavla Predigera housátka. Na fotce se synem Toníkem.
Zvířata stmelují kolektiv. Dětem navíc pomáhají navazovat přátelství

Dotazovaní psychologové ale zároveň nedoporučují, aby si rodiče pořizovali domácí mazlíčky pouze s cílem péče o miminko. Jestli je vhodné začít chovat kočku, psa nebo jiné zvíře, záleží na konkrétní rodině, konkrétní situaci a zdravotním stavu dítěte.

„Pokud mají rodiče sami vztah ke zvířatům, je to jistě vhodná součást soužití již od raného věku,“ zní z AKP ČR.

Rodiče by si neměli pořizovat domácí mazlíčky pouze s cílem péče o miminko.Rodiče by si neměli pořizovat domácí mazlíčky pouze s cílem péče o miminko.Zdroj: Shutterstock

Dítě by se pak o domácího mazlíčka nemělo začít starat dříve jak v deseti letech. Ideálně by ale s tím mělo začít až od dvanácti, kdy dochází ke zrání vyšších kognitivních funkcí a dítě je schopné taktéž logicky a abstraktně uvažovat a předvídat následky svých činností.

„Na péči o mazlíčka se však mohou děti podílet již dříve s podporou pečující osoby, a to procházkami, úklidem, krmením a podobně,“ doplňují lékaři.


Nahrává se anketa ...

Které zvíře vybrat?

Jestli pořídit raději psa, kočku, králíka, morče, nebo jiné zvíře, záleží na osobnosti, povaze a preferenci rodičů. Vhodné je pořídit takového mazlíčka, k němuž budou mít vztah. Pokud si dítě bezmezně přeje psa, pak nákup chameleona a zatížení dítěte plnou péčí o mazlíčka, není určitě dobrým směrem.

Tosy jsou věrnými společníky. Rodinu chrání.
Tosa-inu: Aby obr kamarádem byl, aneb velký pes a malé dítě

„Doporučením je tedy postupovat vždy individuálně a dobře zvážit případnou péči o mazlíčka i v případě komplikací například v podobě rozchodu rodičů, onemocnění a podobně,“ říkají psychologové.

Projekt Miminka a maminky.Zdroj: Deník/Jan LakomýLékaři však zároveň doporučují postupovat od méně náročných zvířat k těm náročnějším. Pokud dítě chce nějakého mazlíčka, je vhodné začít například křečkem, aby se postupně naučilo vyhovět nárokům péče a pěstovalo si pocit zodpovědnosti. Vše se ale musí podřídit jeho věku a schopnostem.

„Pokud pořizujeme nějaké zvířátko k miminku, je vhodné si uvědomit, že péče bude samozřejmě zcela na rodičích a miminko na toto období nebude mít žádné vybavitelné vzpomínky. Ty totiž kódujeme především pomocí slov, verbálně, a tedy do rozvoje plynulé řeči si vzpomínky, vizuální záblesky, vybavujeme jen velmi obtížně,“ upozornili psychologové.

Soužití domácího mazlíčka a spa může být ošemetné
Mazlíček vedle dítěte může trpět. Lze to však vybalancovat

Asociace zároveň varuje před pořizováním primárně nebezpečných či nedomestikovaných zvířat. Ta totiž mohou na chování dítěte, které často bývá nepředvídatelné a rychlé, reagovat pudově a útočně.