VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Z historie Ostravy a okolí

Stávka horníků skončila masakrem. U Dolu Trojice bylo zastřeleno dvanáct osob

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Květnová stávka horníků před sto dvaceti lety skončila policejním masakrem. Proti dvaceti tisícům stávkujících bylo povoláno vojsko z Opavy, Krakova, Těšína a Přerova, které obsadilo všechny šachty.

Mosty, které putovaly z Ostravy do světa

Tři firmy, které přemostily desítky evropských řek a některá jejich díla slouží dodneška.

Ve starém Muglinově možná stával třetí hrad

/HISTORIE OSTRAVY/ Podobně jako na Landeku zde byly vykopány pozůstatky pravěkého osídlení

Elektra, Svoboda, Dukla, Edison... Na ostravská kina pamětníci nezapomenou

/FOTOGALERIE/ V osmdesátých letech pracovala Šárka Zapletalová v ostravské správě kin. Když se má ve vzpomínkách do té doby vrátit, zasní se: „Kina? To byla moje srdeční záležitost. Od té doby jsem na takové zaměstnání nenarazila."

První biograf začal v Ostravě promítat v roce 1896

/HISTORIE/ Kino bratří Oeserů navštívilo v roce 1901 za pouhé dva týdny dvacet tisíc diváků.

Okupace zbytků Československa začala před 75 lety na Ostravsku

Jako datum zahájení okupace zbytků Československa nacistickým Německem bývá označován 15. březen 1939. Ve skutečnosti první příslušníci wehrmachtu a jednotek SS překročili státní hranici již vpodvečer předchozího dne na Ostravsku. V Místku přitom narazili na rozsahem nevelký, ale překvapivě houževnatý odporu skupiny českých vojáků.

Chachar není kocendr aneb Historie názvu baníkovských fanoušků

/HISTORIE/ V poslední době dochází k renesanci slova chachar. Baníkovští fanoušci nazývají sami sebe chachary, ale je to i působivá obchodní značka. Například existuje Chacharova pizza, starobylá hospoda Na kopečku v Hulvákách se nedávno přejmenovala na Chacharovu hospodu, můžete si zaběhat i Chacharův maraton.

Staré ostravské hostince: vlastenectví, kultura i nevěstince

/HISTORIE/ Na začátku 19. století byly centrem společenského života v Moravské Ostravě především hostince. Podle soupisu z roku 1834 jich tady bylo dvanáct, v Přívoze a Nové Vsi po dvou a v Čertově Lhotce (Mariánských Horách) jeden.

Domovníků přibývá, využívá je centrální obvod i RPG

Dočkáme se stavu, kdy bude mít každý větší dům svého domovníka? Radní Moravské Ostravy a Přívozu rozhodli o zřízení funkce domovníka před dvěma lety. A zatím jsou spokojeni.

Zašlou slávu starých trhů už nikdo neobnoví

/HISTORIE/ Ještě v době první republiky se v městech regionu konaly skutečné farmářské trhy.

O minulosti podzemí chrámu Baníku aneb Proč se Bazaly jmenují Bazaly?

/HISTORIE/ Ostrava má fotbalové hřiště na nejkrásnějším místě v republice. Původně zde byl lom. Na místě, kde se ve velkém těžil čedič, jinak také bazalt, dnes stojí fotbalový stadion Bazaly.  

Koksovna Jan Šverma: Definitivní stop jí vystavila hospodářská krize

„Hodně se dbalo na bezpečnost práce, v koksovně to ani jinak nešlo," vzpomíná na striktní předpisy bývalý dlouholetý zaměstnanec Koksovny Šverma.  

Slavné ostravské vily: nejen luxus, ale především pocity

Vily nejsou jen rozlehlé luxusní domy, ale hlavně jsou přehlídkou architektonického umění. Netradiční objekty jsou fascinující na pohled, ať už jde o vily z dob první republiky nebo moderní stavby, které v krajském městě vznikají.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT