VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Z historie Ostravy a okolí

Žít i v zimě pod širým nebem je kus těžkého lidského osudu, který neunese každý

O Vánocích lidé myslí na své bližní. Otázkou je, zda mezi bližní patří také ostravští bezdomovci.

Advent pokračuje. Dnes za dětmi vyrazí Mikuláš

Ostrava - Advent je podle křesťanské věrouky doba očekávání narození spasitele doba půstu, modliteb a rozjímání. Dnes jsou adventní zvyky téměř zapomenuty. Čas pokání se změnil v největší obchodní trhák z celého roku.  

I Ostrava měla období, kdy zde téměř nebyli zločinci

Ostrava /HISTORIE/ - Na začátku 19. století mělo město Moravská Ostrava přibližně 1700 obyvatel, tedy jako nepříliš velká vesnice. Byla to idylická doba téměř bez zločinu, kdy se všechny problémy řešily jaksi po sousedsku.

Jak se Romové začali stěhovat na Ostravsko

Ostrava /HISTORIE/ -  V Ostravě žije nejpočetnější romská komunita v Česku a všechny instituce města a kraje se její problematikou zabývají už od konce druhé světové války. Tato komunita se původně měla asimilovat, tedy splynout s majoritní společností.

Svatý Florián na Masarykově náměstí v Ostravě má 250 let

Ostrava /HISTORIE/ - Radní Moravské Ostravy, poučení těžkými požáry města, nechali v roce 1763, tedy právě před dvěma sty padesáti lety, zhotovit a postavit na hlavním náměstí sochu svatého Floriána, patrona hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů a pekařů. Původně měla socha stát u kostela svatého Václava, ale přednost nakonec dostalo náměstí. Ještě byly spory, na kterou stranu bude světec obrácen tváří, vyhrála to strana radniční.

Legendární most Miloše Sýkory má sto let

Ostrava - Studenti stavebních škol se učili, že ocelový most přes Ostravici je technicky skvělé dílo v rámci celé Evropy.

Ostrava a jedenáct prezidentů: byli zde všichni až na jednoho

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Od vzniku Československa v roce 1918 bylo až do současnosti zvoleno jedenáct prezidentů, osm z nich bylo československých, poslední tři čeští. Všichni až na jednoho navštívili Ostravu.

Plynová exploze zdemolovala most Pionýrů

Ostrava -  V souvislosti s explozí plynu v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm není od věci připomenout, že také Ostrava zažila podobný výbuch plynu. Neexplodoval ovšem propan-butan, ale v té době koksárenský plyn. K neštěstí došlo před třiceti sedmi lety, jeden člověk zahynul a dvanáct bylo zraněno. Explozi odpálila jiskra ze sběrače trolejbusu, anebo zkrat pouličního osvětlení.

Ostrava nebyla v roce 1968 mrtvé město. Podívejte se

Ostrava /ANKETA, INFOGRAFIKA K INVAZI VOJSK/ - Před 45 lety, tedy v noci na 21. srpna 1968, překročily spojenecké armády pěti států československé hranice a bez vědomí tehdejších státních orgánů obsadily území Československa. Invaze armád tak ukončila Pražské jaro, které mělo i v Ostravě svůj vývoj.

Když ostravské tramvaje začala pohánět elektřina, lidé odmítali novoty

Ostrava - Letos uplynulo sto dvacet let od doby, kdy starosta Moravské Ostravy Anton Lux a místní advokát Alois Hilf požádali vládní úřady ve Vídni o koncesi na provozování městské koňské železniční dráhy.

Poruba - největší slezské město - má 620 let

Ostrava /Z HISTORIE OSTRAVY/ - Průmyslový rozmach Ostravska se Poruby ve větší míře nedotkl. Její čas nastal až v padesátých letech minulého století.

Moravskoslezský stát nakonec nevznikl

Ostrava /HISTORIE/ - Ostrava zachránila celistvost České republiky striktním odmítnutím moravského separatismu.

Ostrava 19. století nebyla jen městem dolů a hutí

Ostrava – Před sto sedmdesáti lety došlo v Ostravě k průmyslovému rozmachu, který bývá spojován výhradně s těžbou uhlí a výrobou železa. Skutečnost byla jiná. Vedle šachet a tavicích pecí zde bylo založeno mnoho nejrůznějších továren.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT