VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Z historie Ostravy a okolí

O minulosti podzemí chrámu Baníku aneb Proč se Bazaly jmenují Bazaly?

/HISTORIE/ Ostrava má fotbalové hřiště na nejkrásnějším místě v republice. Původně zde byl lom. Na místě, kde se ve velkém těžil čedič, jinak také bazalt, dnes stojí fotbalový stadion Bazaly.  

Koksovna Jan Šverma: Definitivní stop jí vystavila hospodářská krize

„Hodně se dbalo na bezpečnost práce, v koksovně to ani jinak nešlo," vzpomíná na striktní předpisy bývalý dlouholetý zaměstnanec Koksovny Šverma.  

Slavné ostravské vily: nejen luxus, ale především pocity

Vily nejsou jen rozlehlé luxusní domy, ale hlavně jsou přehlídkou architektonického umění. Netradiční objekty jsou fascinující na pohled, ať už jde o vily z dob první republiky nebo moderní stavby, které v krajském městě vznikají.

Žít i v zimě pod širým nebem je kus těžkého lidského osudu, který neunese každý

O Vánocích lidé myslí na své bližní. Otázkou je, zda mezi bližní patří také ostravští bezdomovci.

Advent pokračuje. Dnes za dětmi vyrazí Mikuláš

Ostrava - Advent je podle křesťanské věrouky doba očekávání narození spasitele doba půstu, modliteb a rozjímání. Dnes jsou adventní zvyky téměř zapomenuty. Čas pokání se změnil v největší obchodní trhák z celého roku.  

I Ostrava měla období, kdy zde téměř nebyli zločinci

Ostrava /HISTORIE/ - Na začátku 19. století mělo město Moravská Ostrava přibližně 1700 obyvatel, tedy jako nepříliš velká vesnice. Byla to idylická doba téměř bez zločinu, kdy se všechny problémy řešily jaksi po sousedsku.

Jak se Romové začali stěhovat na Ostravsko

Ostrava /HISTORIE/ -  V Ostravě žije nejpočetnější romská komunita v Česku a všechny instituce města a kraje se její problematikou zabývají už od konce druhé světové války. Tato komunita se původně měla asimilovat, tedy splynout s majoritní společností.

Svatý Florián na Masarykově náměstí v Ostravě má 250 let

Ostrava /HISTORIE/ - Radní Moravské Ostravy, poučení těžkými požáry města, nechali v roce 1763, tedy právě před dvěma sty padesáti lety, zhotovit a postavit na hlavním náměstí sochu svatého Floriána, patrona hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů a pekařů. Původně měla socha stát u kostela svatého Václava, ale přednost nakonec dostalo náměstí. Ještě byly spory, na kterou stranu bude světec obrácen tváří, vyhrála to strana radniční.

Legendární most Miloše Sýkory má sto let

Ostrava - Studenti stavebních škol se učili, že ocelový most přes Ostravici je technicky skvělé dílo v rámci celé Evropy.

Ostrava a jedenáct prezidentů: byli zde všichni až na jednoho

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Od vzniku Československa v roce 1918 bylo až do současnosti zvoleno jedenáct prezidentů, osm z nich bylo československých, poslední tři čeští. Všichni až na jednoho navštívili Ostravu.

Plynová exploze zdemolovala most Pionýrů

Ostrava -  V souvislosti s explozí plynu v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm není od věci připomenout, že také Ostrava zažila podobný výbuch plynu. Neexplodoval ovšem propan-butan, ale v té době koksárenský plyn. K neštěstí došlo před třiceti sedmi lety, jeden člověk zahynul a dvanáct bylo zraněno. Explozi odpálila jiskra ze sběrače trolejbusu, anebo zkrat pouličního osvětlení.

Ostrava nebyla v roce 1968 mrtvé město. Podívejte se

Ostrava /ANKETA, INFOGRAFIKA K INVAZI VOJSK/ - Před 45 lety, tedy v noci na 21. srpna 1968, překročily spojenecké armády pěti států československé hranice a bez vědomí tehdejších státních orgánů obsadily území Československa. Invaze armád tak ukončila Pražské jaro, které mělo i v Ostravě svůj vývoj.

Když ostravské tramvaje začala pohánět elektřina, lidé odmítali novoty

Ostrava - Letos uplynulo sto dvacet let od doby, kdy starosta Moravské Ostravy Anton Lux a místní advokát Alois Hilf požádali vládní úřady ve Vídni o koncesi na provozování městské koňské železniční dráhy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT