Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné

Památník II. světové války v Hrabyni

V těsné blízkosti hlavní silnice I/11 do Ostravy se rozkládá areál hrabyňského Památníku II. světové války, v němž je instalována jedna z expozic opavského Slezského zemského muzea. Expozice II. světové války zachycuje období od roku 1935, kdy v Československu začalo budování systému stálého opevnění, přes Mnichovskou dohodu a vpád německé armády do ČSR. Velká pozornost je věnována účasti čs. vojáků a civilistů v bojích na všech frontách až po osvobození republiky.

Expozice Českoslovenští letci v boji za svobodu 1939 – 1945 dokumentuje období od jara 1939, kdy začali odcházet první čs. letci do Polska, jejich cestu dále do Francie, Velké Británie, tamní boje, vznik čs. letecké jednotky na území Sovětského svazu a osvobození Ostravska, kterého se čs. letci zúčastnili v rámci Ostravské operace.

Součástí areálu je kromě hlavní budovy s expozicemi symbolický hřbitov, v němž je uloženo 13 tisíc destiček se jmény sovětských vojáků a příslušníků československých vojenských jednotek, padlých v průběhu ostravské operace, se jmény občanů Slezska a severní Moravy, kteří padli, byli umučeni, zastřeleni či popraveni v koncentračních táborech a dále se jmény amerických letců, sestřelených nad Slezskem při náletech v roce 1944. V lipové aleji si můžete prohlédnout skanzen bojové techniky z 2. světové války. Za příznivého počasí je návštěvníkům k dispozici také vyhlídka.
 
Více na: www.szm.cz

SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ