V letošním roce si připomínáme 70 let od založení Severoatlantické aliance a 20 let od vstupu České republiky do NATO. Po loňském jubileu 100 let založení Československa se tedy bude jednat o další speciální ročník. Účast a prezentaci své techniky aktuálně potvrdilo 15 zemí, vrcholem dynamických ukázek bude vystoupení tří akrobatických skupin - francouzské Patrouille de France, švýcarské PC-7 Team a finské Midnight Hawks.

Ani letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR nebude ochuzeno o jedny z největších letadel na světě. Zatímco mezi návštěvníky oblíbený strategický bombardér B-52 a tankovací letoun KC-135 patří již mezi tradiční účastníky, transportní letoun C-5 se vrací na Dny NATO po dlouhých deseti letech, navíc premiérově v modernizované verzi Super Galaxy.

„Před deseti lety americký letoun C-5 Galaxy zahájil éru velkých letounů na Dnech NATO, když pomyslně otevřel cestu bombardéru B-52. Ten se zde poprvé ukázal rok poté, a díky pravidelné účasti se stal jakousi ikonou naší akce," vyzdvihuje Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je přední českou organizací v oblasti veřejné diplomacie zaměřující se na NATO a bezpečnostní politiku. Dny NATO jsou jeho největším projektem. „Návštěvníkům tak letos budeme moci kromě atraktivního letového programu v čele se třemi akrobatickými skupinami nabídnout i jedinečné stroje na statických ukázkách,“ doplňuje Zbyněk Pavlačík.

C-5M Super Galaxy je nejmodernější verze největšího amerického dopravního letounu, který poskytuje americkému letectvu schopnost těžké mezikontinentální letecké přepravy. S rozpětím téměř 70 metrů je schopen pojmout až 130 tisíc kilogramů nákladu nebo šest bojových vrtulníků AH-64 Apache či 345 vojáků, a dopravit je na vzdálenost přes devět tisíc kilometrů. 

V jeho stínu tak zůstane i strategický bombardér B-52 Stratofortress, jež je o pět metrů nižší, o 25 metrů kratší a rozpětí má o 12 metrů menší. Přestože oba stroje poprvé vzlétly již před více než 50 lety, díky výbornému designu, spolehlivosti a modernizačním programům se počítá s jejich provozem nejméně do roku 2040.

KC-135 Stratotanker plní funkci tankovacího a transportního letadla od roku 1957, a též patří mezi nejdéle sloužící letouny v rámci amerického letectva. V současné době je však již nahrazován novějším KC-46A Pegasus. Mimo Spojené státy je KC-135 stále využíván také Francií či Tureckem.

Program Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR

Program je opět rozdělen na doprovodnou část, probíhající od středy do pátku v Ostravě, a hlavní část, koanjící se v sobotu a neděli na Letišti Leoše Janáčka Ostrava u Mošnova.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Pátek 20. září 2019 – 14.00 až 17.00: besedy s piloty (Dům knihy KNIHCENTRUM.cz).

HLAVNÍ PROGRAM

Víkendová show (Letiště Leoše Janáčka Ostrava)

Sobota 21. září -  9.00 až 17.00.

Neděle 22. září -  9:00 až 16:00.

Zdroj: Libor Běčák