Vlny veder se chystají i do střední Evropy

Letní počasí si u nás zatím dává načas, zato na jihu Evropy dostávají obyvatelé i turisté zabrat. Na mnoha místech tam teploměry neúprosně atakují rekordy a v Řecku a Turecku se naměřené hodnoty pohybují až kolem 45 stupňů Celsia.

I u nás však zažijeme tropické počasí. Sezonní meteorologické předpovědi jsou si tím naprosto jisté. „Sezonní výhledy počasí na léto, které vydávají velká evropská a americká centra, potěší milovníky vysokých teplot. Letní měsíce by podle nich měly přinášet kladnou teplotní odchylku, a pokud se to vyplní, čeká nás další horké léto,“ sdělila Deníku meteoroložka Dagmar Honsová.

I když zcela přesnou a spolehlivou předpověď na měsíce dopředu není možné vydat, existují odhady, jaký trend počasí bude vládnout v jednotlivých oblastech. Tyto odhady berou v úvahu řadu aspektů, které mohou ovlivnit počasí i jeho vývoj.

Sezonní předpovědi vydává například Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF). Z nich vychází řada meteorologických portálů a shodují se v tom, že letošní léto bude ve střední Evropě opět horké.

Jak přežít vedro podle influencerky Terysy:

| Video: Youtube

„Nejsilnější anomálie a nejvíce tendencí k vlnám veder jsou ve východní, střední a jižní části evropského kontinentu,“ uvádí meteorologický portál Severe Weather Europe.

Co to znamená pro Českou republiku? S největší pravděpodobností se průměrné letní teploty oproti normálu zvýší o 0,5 až 1,5 stupně Celsia. „Může to znamenat o něco vyšší četnost situací s přílivem horkého vzduchu z prohřáté jižní Evropy, které se projeví vyšším počtem tropických dnů,“ upozorňuje portál Počasí a radar.

close Řada meteorologických portálů se shoduje: letošní léto bude ve střední Evropě opět horké. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Řada meteorologických portálů se shoduje: letošní léto bude ve střední Evropě opět horké

Léto bude suché a srážky spíše nárazové

„Tropické teploty k létu patří. Podle statistik bývá nejteplejším a nejslunečnějším obdobím prázdnin přelom července a srpna,“ připomíná Dagmar Honsová. Srážkově by podle ní letošní léto nemělo přinést výraznější odchylky. Počasí by tedy mělo být spíše suché.

Předpověď srážek je obtížnější. Letní srážky jsou u nás zpravidla vázány na výskyt lokálních přeháněk a bouřek, mohou tedy být značně místně proměnlivé a jejich výskyt může být poměrně nárazový.

Když přijde vlna veder:

Závěr prázdnin by měl být stále velmi teplý, ale teploty by měly klesnout. „Ve druhé polovině srpna se už rychle prodlužují noci a rána bývají chladnější. Závěr srpna ale bývá většinou také příjemný - polojasný s letními teplotami kolem 25 stupňů Celsia,“ uvedla Dagmar Honsová.

Jaké bylo loňské léto?

Loňské léto přineslo řadu dnů s tropickými teplotami, takže se zařadilo mezi teplotně nadprůměrné. I když se vyznačovalo střídáním chladných a velmi teplých období, průměrná teplota dosáhla 21,9 stupně Celsia, takže odchylka od dlouhodobého průměru mezi lety 1775 až 2014 byla +2,9 stupně Celsia.

 „Loňské léto se s průměrnou teplotou umístilo na osmém místě za 249 dosavadních let od roku 1775, takže jen ve třech procentech případů bylo léto teplejší,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.