Sledovat letošní komunálky v Ostravě bude jistojistě zajímavé. Nejen proto, že většina známých kandidujících subjektů posílá do boje ostřílená jména, ale také proto, že se o průlom na celoměstském poli budou pokoušet obvodní starostové. V neposlední řadě bude zajímavé sledovat i to, jak se neúspěch některých stálic z parlamentních voleb promítne v „komunálu“.

V rámci ČSSD má další katastrofu v Ostravě odvrátit někdejší primátor Petr Kajnar, stávající radní Moravskoslezského kraje, jehož strana se dala dohromady s hnutím LEČO, které v minulosti vzniklo paradoxně právě kvůli tomu, že se mu nelíbily praktiky sociálních demokratů. Také komunisté od loňského podzimu vědí, že je třeba posílit, a tak pod názvem Ostravská levice přibrali do party i nezávislé kandidáty.

Čtrnáct dravců a sýkorek

O průnik do zastupitelstva se budou snažit i jednotliví starostové městských obvodů, které podle jejich slov nebylo příliš slyšet a v rámci celoměstské politiky se podle nich jednalo „o nás bez nás“. Celá řada stávajících lídrů obvodů se tak pod názvem Starostové pro Ostravu sjednotila, byť v rámci svých vlastních obvodních zastupitelstev kandidují pod jinými hlavičkami. Favoritem voleb do městského zastupitelstva je hnutí ANO v čele s lídrem a primátorem Tomášem Macurou, který změnil rozhodnutí a bude usilovat o titul nejdéle sloužícího polistopadového primátora města. Kandidátku na „velkou radnici“ sestavilo hned 14 stran, hnutí a koalic, mnohdy se sáhodlouhými názvy, které mají poukázat na hlavní cíl vzniku subjektu.

Zajímavé, byť ne nečekané, jistojistě je, že hned v několika obcích či městských částech sestavily kandidátku pouze jedna strana či hnutí. To se stalo v Čavisově (Nezávislí pro Čavisov), Nové Vsi (Sdružení nezávislých kandidátů pro Novou Ves – LIST) a Václavovicích (Sdružení nezávislých kandidátů Václavovice).

Obecně lze říct, že z malých obcí či obvodů postupně dosti vymizely už zmíněné dřívější stálice z levicového spektra jako KSČM či ČSSD, v drtivé většině kandidují lokální hnutí, kde název obce reflektuje název samotného kandidujícího subjektu. Pro zajímavost, ani jeden z dvojice KSČM či ČSSD nepodal kandidátku v celkem dvaceti z šestatřiceti obcí či městských částí Ostravy! V dalších pak mnohdy jen jeden z nich. Zatímco někde je to dlouhodobý trend a kandidátky tam strany nepodávaly, jinde se patrně projevil pozvolný ústup z politické mapy z posledních let.

Rozdíl 74 let!

O přízeň voličů se budou ucházet lidé všech povolání a věku. Nejstaršími kandidáty v rámci celého ostravského okresu jsou v obcích sedmaosmdesátileté dámy Olga Jurečková (Ostravak) ve Slezské Ostravě a Vlasta Vašíčková (Ostravská levice pro Porubu – KSČM a nezávislí kandidáti) v Porubě. Naopak kandiduje hned několik osmnáctiletých studentů. V boji o zastupitelská křesla na magistrátu je rozpětí mezi nejstaršími a nejmladšími kandidáty ještě větší. O přízeň voličů se bude ucházet dokonce dvaadevadesátiletý astrolog a filozof v důchodu Josef Orszulík (Švýcarská demokracie), rovněž jako několik osmnáctiletých studentů.

Kdo kandiduje do zastupitelstva města Ostravy:

- ANO, VRÁTÍME VODU LIDEM, MHD bude zdarma a nezvedneme daně ani poplatky (lídr Aleš Dobrozemský)

- ANO 2011 (lídr Tomáš Macura)

- Česká pirátská strana (lídr Andrea Hoffmannová)

- ČSSD a LEČO (lídr Petr Kajnar)

- Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT – sdružení DSZ – ZA PRÁVA ZVÍŘAT a NK (jediný kandidát Olga Šimánková)

- SPOLU – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (lídr Jan Dohnal)

- Ostravak (lídr Lukáš Semerák)

- Ostravská levice – sdružení KSČM a nezávislých kandidátů (lídr Martin Juroška)

- Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty (lídr Lukáš Dvorský)

- Slezská lidem (lídr Lubomír Noga)

- Starostové pro Ostravu (lídr Jiří Jureček)

- SPD (lídr Peter Harvánek)

- Švýcarská demokracie (lídr Tomáš Raždík)

- Trikolora a hnutí Zdraví Sport Prosperita (lídr Roman Pekala)

Zdroj: volby.cz