Program Ostrava 4.0 je podle Pirátů zlomový, protože přichází s novým přístupem ke správě města. „Náš program posune město k udržitelnosti a moderní Evropě. Přestali jsme pohlížet na jednotlivé prvky infrastruktury jako na samostatné prvky,“ říká lídryně Pirátů v Ostravě Andrea Hoffmannová.

„Často se nás lidé ptají, co je naší investiční prioritou. Hlavní prioritou je změnit tento přístup. Město by se mělo přestat upínat ke stavbám. Třeba nesmyslům typu červené cyklostezky v oblacích. Hlavním úkolem města je zvýšit kvalitu života a zlepšit veřejné služby ve městě i v jednotlivých městských obvodech. To je pravý úkol radnice a na to se chceme prioritně zaměřit. Naším cílem je investovat především do lidí. Beton a cihly jsou pro nás na druhém místě.“

Koně MPO nerozhodí ani vrtulník nad jejich hlavami.
Jsou prostě pýchou Ostravy: Koně strážníků vydrželi další extrém, podívejte se

Program Ostrava 4.0 Piráti strukturovali do tří pilířů udržitelného rozvoje s průřezovou oblastí SMART řešení, které se prolíná všemi třemi pilíři. První pilíř představují lidé a komunity. Základem tohoto pilíře jsou další investice do vzdělání.

Druhý pilíř nazvali město pro život. Piráti v něm plánují aktualizaci klimatického plánu pro Ostravu. Chtějí především město připravit na stále rychlejší klimatické změny. Součástí pirátských řešení je rozvoj městské hromadné dopravy, podpora cyklodopravy i nově zavedení carsharingu, který lidem umožní využívat sdílených vozů za pár korun.

Lídři některých politických uskupení na Ostravsku. Kdo uspěje a kdo propadne?
KSČM a ČSSD už nejsou v kurzu aneb Kdo kandiduje do zastupitelstev na Ostravsku

Třetí pilíř je věnován podpoře lokální ekonomiky, Piráti mimo jiné chtějí postavit po vzoru moderních evropských měst v Ostravě novou městskou tržnici, kde by si lidé mohli koupit čerstvé lokální potraviny od místních farmářů. Ve všech třech pilířích hodlají Piráti využít digitalizace a chytrých technologií ke zvýšení efektivity a chodu úřadu. „Naším cílem je, aby lidé za čtyři roky na úřad vůbec nemuseli osobně a vše si mohli vyřídit na dálku,“ uvedl exposlanec Lukáš Černohorský, který je čtyřkou na kandidátce na magistrát.

Lídryní ostravských Pirátů a kandidátkou na primátora Ostravy je už dříve avizovaná Andrea Hoffmannová. Dvojkou na kandidátce je současný místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) Rostislav Řeha, který je zároveň garantem realizace klimatického plánu. Trojkou je první místostarosta MOaP David Witosz a čtyřkou exposlanec a předchůdce Ivana Bartoše v křesle šéfa Pirátské strany Lukáš Černohorský.

Festival Folklor bez hranic, 16. sprna 2022, Ostrava.
VIDEO: Slovensko, Srbsko, Mallorca, Folklor bez hranic roztančil ostravský Jih

Piráti letos kromě magistrátu budou kandidovat celkem v pěti ostravských městských obvodech. Lídrem pro MOaP je David Witosz, lídryní pro Porubu Martina Dušková, lídryní pro nejlidnatější ostravský obvod Ostravu-Jih je Pavlína Polášková. Nově se Piráti budou ucházet o přízeň voličů na Slezské, kde je lídryní analytička Zuzana Kolaříková, a dále v Mariánských Horách a Hulvákách, kde pirátskou kandidátku vede vozíčkář Jaroslav Hořejší. Volebním cílem Pirátů je dvouciferný výsledek.