Chtějí být znovu slyšet. A proto sází na jména, která slyšet jsou. V centrálním obvodě bude Ostravak sázet na někdejší starostku Petru Bernfeldovou, na Jihu na místostarostu Zdeňka Hübnera, v Porubě na zastupitele Davida Nespěšného, na Slezské na místostarostu Romana Goryczku a například ve Vítkovicích na Richarda Čermáka, jediného úřadujícího starostu na kandidátce.

„Kandidovat budeme i v Mariánských Horách a Hulvákách, ve Svinově, v Petřkovicích, v Plesné a v Hrabové. Jednáme o možné kandidátce ještě v některých meších obvodech, avšak tam, kde starosta odvádí dobrou práci, není důvod kandidátku stavět,“ okomentoval územní působnost hnutí pro podzimní volby lídr Lukáš Semerák, podle něhož je zbytečné zkoušet něco měnit třeba v Radvanicích a Bartovicích.

Důstojnější nemocnice

Prioritami hnutí, pokud by ve volbách uspělo, má být téma čistoty ovzduší, kde podle jeho představitelů město stále dostatečně netlačí na velké znečišťovatele, dále též snížení zadluženosti města a také otázka zdravotnictví s důrazem na Městskou nemocnici Ostrava, Ta by prý měla přestat plnit roli popelky mezi ostravskými špitály.

Rekonstrukce před OD Kotva v Zábřehu, 30. května 2022 v Ostravě.
Místo staveniště bojiště: v Ostravě opravují Kotvu, lidé padají a nadávají

„V minulém období se nám podařilo stabilizovat personální krizi v městské nemocnici, Petr Uhlig je dosud druhým nejdéle sloužícím ředitelem MNO v historii, založil se fond na její opravu. Za poslední čtyři roky se tam dalo udělat daleko více, v nemocnici se šlape voda a je třeba ji posunout dopředu. Nechceme ji prodat, ale v konkurenci státu, krajských nemocnic a soukromých subjektů musí hrát v ostravském zdravotnictví důstojnější roli,“ míní trojka na kandidátce Michal Mariánek, který už na městě měl zdravotnictví a sociální péči pod palcem.

Tisková konference politické strany Ostravak, 31. května 2022 v Ostravě. (zleva) Richard Čermák, Roman Goryczka, Zdeněk Hubner, Iveta Vozňáková, Lukáš Semerák, Michal Mariánek, Petra Bernfeldová, David Nespěšný a Vladimír Polák.Tisková konference politické strany Ostravak, 31. května 2022 v Ostravě. (zleva) Richard Čermák, Roman Goryczka, Zdeněk Hubner, Iveta Vozňáková, Lukáš Semerák, Michal Mariánek, Petra Bernfeldová, David Nespěšný a Vladimír Polák.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

V otázce financí se podle někdejší rezortní náměstkyně Ivety Vozňákové bude muset město začít chovat zodpovědněji. „Je třeba počítat s příjmy 8,5 miliard, zbytek jsou jen úspory z dřívějších let, přičemž běžné výdaje města jsou dnes kolem 11 miliard. Když si vezmeme, že jen dvě miliardy tvoří podpora dopravnímu podniku, může se lehce stát, že se Ostrava stane velmi zadluženým městem,“ varuje Vozňáková z druhého místa na kandidátce.

Přes deset křesel. Nebo postupka?

Hnutí Ostravak má pro volby jasné cíle – křesla starostů v městských částech a dvouciferný počet mandátů v zastupitelstvu města. Tedy oficiálně. Neoficiálně… „Předminulé volby jsme byli třetí, minulé volby druzí, z logiky věci to teď bude jak?“ ptá se šibalsky a s neskrývanými ambicemi Lukáš Semerák, který by chtěl vylepšit stávající počet sedmi křesel v zastupitelstvu města a podle něj velmi znesvářenému ostravskému prostředí nabídnout klidnou atmosféru.

Záběry z módního domu Ostravica-Textilia, květen 2022 v Ostravě.
Obnova Ostravice-Textilie za 300 milionů: budova "skrývala" i tajnou komnatu

Předvolební kampaň hnutí začne s příchodem června, zprvu má být představovací a připomínací, ve druhé polovině srpna by se hnutí chtělo zaměřit na stěžejní témata. „Nechceme je esemeskovat z dovolených od moře, na to jsou tu jiní. A nechystáme žádné podpásovky,“ slibuje Lukáš Semerák, podle něhož se náklady na kampaň budou pohybovat v zatím nespecifikovaných jednotkách milionů korun.

Prvních pět jmen na kandidátce hnutí Ostravak:

1. Lukáš Semerák, zastupitel města
2. Iveta Vozňáková, zastupitelka města
3. Michal Mariánek, zastupitel města
4. Martin Drastich, zastupitel Poruby
5. Tomáš Pavliska, zastupitel Slezské Ostravy