Jedni se osočují, dehonestují. Další se ptají, jestli chcete v u moci papaláše, nebo lídry. Jiní jen vsugerovávají, že oni budou ti správní pro těžké časy, nebo zkrátka poukazují na palčivá témata. Po volbách si ale nakonec – někteří z nich – sednou k jednomu stolu, budou hledat kompromisy a třeba i léčit šrámy z uštědřených ran.

Pokud vše dopadne podle přání stávající vládnoucí koalice, na stranickém složení vedení města se toho příliš měnit nebude, možná jen personální obsazení.

Do domácností v MS kraji už putuje teplo.
Budiž teplo! V Moravskoslezském kraji začala topná sezona

„Byť se takové vzkazy tři dny před volbami do médií nedávají, chtěl bych pokračovat ve stávajícím složení, případně je i rozšířit,“ zamýšlí možnou úpravu trojkoalice ANO, ODS (dnes Spolu) a Piráti primátor Tomáš Macura (ANO). „Odmítám však spolupráci s extrémními stranami, ať už nalevo s Ole či napravo s SPD,“ vyhranil se primátor.

Piráti, jeden ze dvou koaličních partnerů, to vidí obdobně. „Současná spolupráce nám přijde fajn, otázkou je, jak dopadnou volby. Náš cíl je co nejvíce naplnit náš volební program. Minule jsme uzavřeli takovou koaliční smlouvu, která nám jej umožnila naplnit v podstatě zcela, tak proč v tom nepokračovat?“ klade si řečnickou otázku lídr Pirátů a náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Ole! a SPD v nemilosti

Podobně to vidí i koalice Spolu, která by však chtěla při stejném politickém složení změnit poměr sil, získat větší rozhodovací sílu i křeslo primátora. „Vnímáme, že jsme součástí celostátních stran, ale pro případnou koalici s naší účastí bude zásadní programová shoda,“ dodává lídr Spolu Jan Dohnal k otázce odlišných vazeb Spolu a ANO na celostátní a komunální úrovni. Pokračování stávající koalice navíc nebere jako jedinou možnost.

„Klidně se můžeme domluvit i s Ostravakem, Starosty, nebráníme se spolupráci s nikým, kdo pomůže prosadit náš program,“ říká Dohnal.

Městská nemocnice Ostrava.
ANKETA: Má Městská nemocnice Ostrava zůstat ve vlastnictví města?

Výše uvedení mají jasno v tom, kdo je pro ně ještě před volbami „v ofsajdu“. „Nebudeme spolupracovat s SPD a komunisty (Ole), jinak se proti nikomu výslovně nevymezujeme,“ říká Hoffmannová. „Nemůžeme jít s komunisty, tedy Ostravskou levicí, a velmi těžko ani s SPD,“ přidává se Dohnal.

Samotní komunisté pod záštitou Ostravské levice mají jiné zábrany. „Žádná prvoplánová překážka neexistuje, jedině že bychom se neshodli na našich základních prioritách. Kdo bude chtít stavět koncertní halu za čtyři nebo pět miliard, s tím nepůjdeme, kdo bude chtít nechat vodu Francouzům, s nimi také ne,“ nechává vzpomenout na poslední zastupitelské rozepře lídr „Ole!“ Martin Juroška.

Další hráči

Hybnou silou podle předvolebních průzkumů může být hnutí Ostravak. „Do zastupitelstva se mohou dostat čtyři, ale i sedm subjektů. Patrně ANO, Spolu, SPD a my. Otazník visí nad Piráty, Starosty, ČSSD s LEČO a kdo ví, co uhrají Ole komunisté,“ myslí si lídr Ostravaka Lukáš Semerák, který ví o touze udržet stávající koalici a žádná jednání dosud s nikým nevedl, nezastírá však, že cílem je být ve vedení města. „Mám nohy při zemi, nejspíše vyhraje ANO, ale věřím, že bychom mohli být druzí, a v takovém případě bychom měli ve vedení města participovat,“ říká Semerák, který však nechce nosit vodu.

Dům kultury města Ostravy, 27.7.2022.
VOLBY 2022 v Ostravě: Síň za miliardy. Ano, nebo ne?

Navzdory vyhrocené předvolební kampani na billboardech se dost možná zabouchnuté dveře snaží z druhé strany ještě pootevřít lídr ČSSD a LEČO Petr Kajnar. „Pro mě má smysl být v koalici s tím, s kým se shodneme na tom, jak se má Ostrava rozvíjet. S některými bych šel samozřejmě raději než s jinými, ale dopředu nezavírám dveře nikomu, snad jen s SPD by byl problém,“ tvrdí Kajnar. „Za ČSSD jsem byl dvě období v koalici s ODS a pouze jedinkrát jsme hlasovali jinak – u poplatků v nemocnicích, jinak jsme se vždy shodli. Na komunální úrovni to není o ideologii,“ říká Kajnar.

Do zastupitelstva se budou snažit proniknout i Starostové pro Ostravu složeni vesměs z obvodních lídrů. „Jako starostové jsme zvyklí z obvodů pracovat s kýmkoli, i s opozicí, nechceme se vymezovat vůči nikomu, spolupráci si dokážeme představit s každým,“ říká první muž uskupení Jiří Jureček. „Už dnes ale víme, že náš program není kompatibilní s programem KSČM a SPD. S kýmkoli jiným si spolupráci dokážeme představit,“ zní z úst jedněch z hlavních kritiků stavby koncertní síně.

Ačkoli SPD v podstatě nikdo nepovažuje za možného partnera, lídr Peter Harvánek neztrácí naději. „Jsem pragmatik a po volbách budeme případně jednat s každým, s kým se hodneme na prosazení našeho programu,“ říká Harvánek.