Kromě kvalitních filmů jubilejní ročník doplní třeba i koncert Jana Budaře a jeho kapely Eliščin Band nebo Karol Suszka a Marek Mokrowiecki. Navíc se představí také dvě formace z česko-těšínského gymnázia. Kromě tradiční oficiální soutěže debutů chystají pořadatelé také soutěž amatérských filmů, ale i soutěž recenzí celovečerních českých, slovenských nebo polských filmu, do které se i vy můžete zasláním recenze na adresu třineckého Klubu Kultury do 5. září zapojit. Na vítěze čekají zajímavé ceny, včetně bezplatné akreditace na 15. Třinecké filmové léto.

Mezi největší programová lákadla letošního festivalu, který se v roce 2005 přestěhoval z Těrlicka do Třince, bezesporu patří hned úvodní rozverná polská komedie Vabank z osmdesátých let, která otevírá celý program už ve čtvrtek. Později odpoledne se mohou návštěvníci těšit na výborný český dramatický thriller Roberta Sedláčka Pravidla lži, večer pak první festivalový den zakončí úspěšný snímek Jiřího Menzla Obsluhoval jsem anglického krále, který si letos odnesl kromě čtyř Českých lvů i cenu kritiků FIPRESCI z německého Berlinale.

V pátek se pak můžete těšit na nadějný debut Karin Babinské Pusinky nebo poněkud rozpačitý, ale divácky úspěšný Roming Jiřího Vejdělka či nový film Stanisława Muchy Nadzieja. Sobota je pak malou poctou Janu Svěrákovi (na snímku). V Třinci se totiž budou promítat hned čtyři jeho filmy, a to dokument Tatínek, filmová klasika Obecná škola, Kolja a novinka Vratné lahve, která si odnesla diváckou cenu i z letošního MFF Karlovy Vary.

Vrcholem sobotního večera bude bezesporu nový film Krzysztofa Krauzeho a Joanna Kose Náměstí spasitele, který byl na letošním MFF Karlovy Vary zařazen do soutěžní sekce. Nedělní dopoledne pak nabídne nejen očekávanou novinku Jana Hřebejka Medvídek, ale i výborné dokumenty Ztracená dovolená od Lucie Králové a „Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy“ od režiséra Slunečního státu Martina Šulíka. Úplným závěrem pak bude šest let starý Tmavomodrý svět Jana Svěráka. Cena jednotlivých představení je 40 Kč. Účastníci si však také mohou pořídit akreditaci za 600 Kč, ve které je zahrnuto i ubytování v hotelu STEEL.