Ve věku sedmasedmdesáti let zemřel včera ráno po těžké nemoci známý režisér Zdeněk Havlíček – symbol televizní zábavy z Ostravy druhé poloviny dvacátého století. Začínal v jednom pražském divadélku jako poloamatér s Darkem Vostřelem a Jirkou Šaškem. S televizí začal spolupracovat v době, kdy byla ještě v plenkách. Spolu se Štěpánkou Haničincovou a režisérem Milanem Vošmikem vytvářeli pořady pro děti a na svět přivedli známou postavičku Emánka.

Pak přišla nabídka z ostravského Divadla loutek, kde Zdeněk Havlíček působil jen velmi krátce a odtud přešel v roce 1955 do ostravského studia České televize. Tam se podílel na stovkách nejrůznějších – převážně zábavných – pořadů jako například Divadélko pod věží, Můj táta byl, Dva z jednoho města, populární seriál Dispečer a …

Několik novinových stránek by jistě vydaly vzpomínky na Havlíčkovu spolupráci s Jaroslavem Dietlem, s nímž se setkal především v souvislosti s televizním seriálem Dispečer a …, který měl ve své době úžasný televizní ohlas a díky němuž se stal herec Josef Kobr nesmírně populární v celé naší vlasti. Jako režisér přivedl Zdeněk Havlíček na obrazovku řadu tváří, z nichž se později stali populární interpreti, například Marie Rottrová, Hana Zagorová, Věra Špinarová, Pavel Novák a další.

K jeho přátelům patřil dirigent Vladimír Brázda, kdy spolu připravili nezapomenutelná dostaveníčka s operetou, k nimž scénáře psala Květa Škutchanová. „Když přemýšlím o svém působení v televizi, myslím si, že jsem měl hodně štěstí v životě, především na výborné kolegy – režiséry, na něž nemohou zapomenout. Ať už to byli Alois Müller, Franta Mudra, později Honza Urbášek, Ota Kosek, kameramani Jaromír Zaoral, Jan Plesník, Ivoš Popek, Zdeněk Ulehla. Mohl jsem pracovat také s výbornými dramaturgy, jako byli například Vláďa Kotmel, ale spousta dalších,“ svěřil se Havlíček v rozhovoru pro Moravskoslezský deník u příležitosti svých pětasedmdesátin, které oslavil před dvěma lety v ostravském Televizním klubu, kam chodil v poslední době – i přes své zdravotní problémy – za svými přáteli.

Pracoval do poslední chvíle i přes své zdravotní problémy. Připravoval plesy, společenské a zábavné večery. Letos v létě na chalupě začal sepisovat své paměti, které v babím létě osiřely. Odešel profesionální režisér, ale také opravdová legenda ostravské televizní zábavy, kterou režisér vytvářel téměř půl století.