„Festivalu se v tomto roce účastní loutkáři z Brazílie, Izraele, Rakouska, Francie, Polska, Maďarska, Slovenska, Nizozemska a České republiky. Představení, která se budou konat v průběhu celého dne, se uskuteční nejenom v budově Divadla loutek, ale také na scéně Divadelní společnosti Petra Bezruče, v Domě kultury města Ostravy, v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu a v divadelním sále Telepace,“ říká Jarmila Hájková, ředitelka Divadla loutek v Ostravě.

Festivalová dramaturgie nabízí přes tři desítky žánrově velmi rozličných představení pro nejmenší, ale také starší mládež a jejich rodiče. „Také letos udělí mezinárodní porota hlavní cenu dotovanou částkou padesáti tisíc korun a pět individuálních cen. Jedna z nich – Cena Františka Řezníčka - nese jméno nedávno zesnulého známého ostravského fotografa, který zmapoval nejenom svým objektivem, ale také srdcem dosavadní festivaly Spectaculo Interesse. Jeho snímky mohou návštěvníci zhlédnout na výstavě ve foyeru Divadla loutek, která je doprovodnou akcí festivalu,“ informuje Hermína Motýlová, dramaturgyně celé akce.

Už včera mohli diváci zhlédnout představení 8 dní stvoření světa v podání polského divadelního souboru ze Štětína, pod nímž je autorsky a režijně podepsán Krzysztof Rau, jeden z nejvěhlasnějších tvůrců současného polského loutkového divadla. Divadlo Drak z Hradce Králové předvedlo opus nazvaný Carmen 20:07 v režii Jakuba Krofty.

„K dalším pozoruhodným představením bude patřit inscenace brazilského souboru Pia Fraus ze Sao Paula, který uvede představení 100 Shakespeare, a hosté z Nizozemska si pro Ostravu připravili ztvárnění Vampýra, který je určen divákům starším patnácti let,“ dodává Hermína Motýlová. Plzeňské Divadlo Alfa prezentuje na festivalu maňáskovou grotesku s písničkami Tři mušketýři na motivy stejnojmenného románu Alexandra Dumase staršího v režii Tomáše Dvořáka.

Domácí soubor zahraje Z deniku Ostravaka a mimo soutěž Tylovu hru Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka v úpravě a režii Václava Klemense, nového uměleckého šéfa ostravského Divadla loutek, jejíž premiéra se uskutečnila uplynulý pátek. Dnes od 9.30 hodin se na festivalu Spectaculo Interesse představil Moki Theater s Popelkou. Klasickému příběhu dal na jevišti Jakub Krofta novou autorskou podobu a sám ji s herci vídeňského souboru také nastudoval.

Na Masarykově náměstí se od 11 hodin postupně představí pouliční divadlo – Komedianti a od 14 hodin zde budou účinkovat Teátr Víti Marčíka, Kejklířské divadlo Vojty Vrtka a Orchestr Péro za kloboukem z Českých Budějovic. A od 17 hodin před budou K-Tria v Ostravě-Hrabůvce zahrají hosté z Budapešti pouliční divadlo. Festivalu Spectaculo Interesse se postupně letos zúčastní 24 divadel. Bližší informace na webových stránkách www.dlo-ostrava.cz