Rok 2007 byl Evropskou komisí vyhlášen Evropským rokem rovných příležitostí pro všechny. Jeho smyslem je upozornit na všechny formy diskriminace. Příspěvkem neziskové organizace Člověk v tísni se stal projekt Rovnost je cool. Podzimní část projektu nese název Karneval rozmanitosti a proběhne ve dvanácti městech České republiky – mezi nimi také v Ostravě. Partnerem organizace Člověk v tísni se zde stal klub Fiducia, kde se všechny projekce příští týden od pondělí do pátku uskuteční.
Kolekce vybraných sedmnácti filmů se dotýká šesti oblastí diskriminace. Jedná se o diskriminaci na základě genderu (sociálního pohlaví), sexuální orientace, etnicity a původu, věku, zdravotního postižení a náboženství. Ostravští diváci budou moci zhlédnout osm filmů – například dokument Věry Chytilové Potížistky, který se spolu se snímkem britského režiséra Simona Chamberse Každé správné manželství začíná slzami a českého tvůrce Tomáše Kudrny To všechno z lásky dotýká tématu diskriminace na základě pohlaví.
Problémy spojené s odlišnou sexuální orientací zobrazují filmy Paper Dolls (režie Tomer Heymann, Izrael, Švýcarsko) a Netolerance – Ivan srbského režiséra Marko Popoviće, který festival v pondělí v 18 hodin zahájí.
Mnohá administrativní i reálná omezení přináší tělesný nebo mentální handicap. Vypráví o tom například dokument Jako motýl polské autorky Ewy Piety nebo film Sářin svět Švédky Ingely Lekfalk. Diskriminaci na základě náboženství a víry ostravským divákům předestře titul Ďáblovo hřiště americké režisérky Lucy Walker.
Promítání filmů a spotů doplní debaty se zástupci a zástupkyněmi diskriminovaných skupin a s pracovnicemi a pracovníky nevládních neziskových organizací, které se dané oblasti věnují. V úterý se tak po promítání snímků v klubu Fiducia sejdou při debatě na téma Žena a politika místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, regionální zástupkyně České komory architektů Milena Vitoulová nebo poslankyně za Stranu zelených Věra Jakubková.