Mladá umělkyně má za sebou už téměř tři desítky výstav. Vyznačuje se svým osobitým, někdy až mírně provokujícím rukopisem, v němž dominuje portrét a figurální tvorba. Za svou diplomovou práci získala Ivana Štenclová prestižní Cenu Josefa Hlávky.
Její současná ostravská výstava nese název Vražda v domě. „Název výstavy vznikl podle ústředního obrazu, figurální kompozice nazvané právě Vražda v domě, kerý je parafrází obrazu Jakuba Schikanedera stejného názvu.
Současný svět je vnímán především prostřednictvím médií, která mohou člověka proslavit, ale také skandalizovat, zejména pokud jde o bulvární noviny.
Chtěla jsem tímto dílkem trošku zobrazit sama sebe uprostřed dalších figur v tak trochu schikanederovském duchu, samozřejmě po svém, svými výtvarními prostředky a postupy, aniž bych se snažila k tomuto malíři nějak přiblížit. Je to určitá aktualizace života dnešních dnů,“ říká sympatická umělkyně, která v současné době žije střídavě v Ostravě a Opavě.
Přes své mládí už portrétovala poměrně známé světové celebrity, k nimž určitě patří Ivana Trumpová, známý módní návrhář Osmany Laffita či úspěšný hokejista Pavel Kubina. Jak se člověk dostane do blízkosti Ivany Trumpové?
„Díky mému manažerovi se mi skutečně podařilo setkat se s tou velmi zajímavou dámou v Praze, kterou jsem nakonec portrétovala, podobně jako Osmanyho Laffitu či Pavla Kubinu,“ říká autorka, v jejímž centru pozornosti zůstává člověk, dítě, rodina. V jejích starších pracích se objevují také hračky, přesněji řečeno panenky. Dává tak do kontaktu živé a neživé subjekty, v nichž se promítají skutečné lidské pocity a vlastnosti.
„Vždycky mě zajímá člověk, jeho pocity, problémy, prostředí, v němž se pohybuje,“ tvrdí malířka. Ivana Štenclová má své další plány. Jedním z nich by měla být květnová výstava v Argentině.
„Ano, o této zemi jsem hodně četla, slyšela a byla bych opravdu šťastná, kdy by se mi podařilo realizovat tam výstavu, která už je předběžně domluvena, opět díky mému manažerovi, takže se moc těším a připravuji tam nová plátna,“ dodává s velkým nadšením v hlase výtvarnice.
Její první ostravská výstava v Galerii Beseda bude jistě objevem pro milovníky figurálního umění.