Zatímco páteční koncert nazvaný Hudba je řeč v Ostravském muzeu přinesl nejenom pozoruhodné hudební výkony účinkujících, ale také působivé průvodní slovo Ady Harfové, umělecké ředitelky Harfových dnů v Ostravě, pondělní koncert na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě, který začíná v 18.30 nabídne zahraniční hosty.

„Koncert polských sólistů je zaměřen na německou, francouzskou a španělskou hudbu. Uslyšíme na něm polské harfistky Agatu Fandri a Zuzanu Savickou a vrahaníka Blažeje Sroku, všichni tři umělci jsou z Polska. Vedle koncertní harfy uvidí a uslyší posluchači tohoto večera také harfu háčkovou, která se ve světě objevuje na koncertních produkcích stále častěji,“ říká Ada Balová. Agata Fandri a Zuzana Sawicka se představí také v úterý od 15.30 hodin na odpoledním koncertu v prostorách Slezskoostravské radnice.

Podle slov Ady Balové jsou Harfové dny v Ostravě jediným mezinárodním festivalem úzce zaměřeným na nejkrásnější a nejstarší hudební nástroj na světě – harfu. Tisíce lidí se s ní v životě setkalo jen tak mimochodem, mnohým se stala průvodkyní po celý život. Těší mě, že funkci prezidentky Harfových dnů od letošního ročníku přijala jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková. Ta se představí 26. března od 18.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře a gymnázia v Ostravě, kdy ve světové premiéře provede spolu s flétnistou Janem Ostrým Dvojkoncert pro harfu a flétnu (hoboj), který zkomponoval Emil Viklický. Spoluúčinkuje Pražská komorní filharmonie s dirigentem Charlesem Olivierim Munroem a na programu jsou ještě díla W. A. Mozarta a Sergeje Prokofjeva.

Harfové dny potrvají letos v Ostravě do konce března, přinesou a jejich součástí jsou také workshopy a náslechová metodická hodina.