Vévodily mu skvělé výkony především sólistů – přední světové harfistky Jany Bouškové, která se s flétnistou Janem Ostrým představila v Mozartově Koncertu pro flétnu, harfu a orchestr C dur, a ve světové premiéře Dvojkoncertu pro harfu a hoboj (flétnu) Emila Viklického. Za doprovodu Pražské komorní filharmonie a pod taktovkou kanadského dirigenta Charlese Olivieri Munroa, která ještě zahrála Prokofjevovu Klasickou symfonii D dur, připravili hudební protagonisté nezapomenutelný zážitek přítomným posluchačům, kteří zaplnili koncertní sál do posledního místa.

Nekorunované královně mezi českými harfistkami a prezidentce Harfových dnů v Ostravě, Janě Bouškové, jsme položili několik otázek.

Patříte mezi špičkové světové harfistky. Jak se udržujete v dobré kondici? Je to obtížné?

Je asi všeobecně známo, že pokud člověk šplhá po tom žebříčku nahoru, tak je to vždycky snadnější, než v okamžiku, kdy už se dostane na nějakou úroveň a musí si tu svoji pozici udržet. A v případě, že je člověk zaměstnán ještě třeba pedagogickými povinnostmi, je to trochu složitější. Ale pokud je více práce, tak musíme využít každou volnou chvilinku a neustále cvičit a udržovat se v kondici, abychom opravdu nezklamali publikum, pro které to tady vlastně je.

V minulosti jste studovala na Ostravské univerzitě v Ostravě, ač nejste zdejší rodačka a do moravskoslezské metropole se nyní vracíte jako prezidentka unikátního festivalu v rámci České republiky. Jak se cítíte v prezidentské ro­li?

Pro mne je to nesmírná čest a pocta, že jsem byla vyzvána a oslovena, abych se ujala pozice prezidentky, a současně velká radost, že mohu stát v čele festivalu, který má jméno nejenom u nás, ale začíná se o něm hovořit také v hudebním světě, zejména o umělcích a jejich výkonech, které na festivalu zaznívají s harfou v hlavní roli.

Baví vás pedagogická práce?

Jako pedagog se dívám na hraní určitě jiným způsobem, je to i pro mě jistý druh sebevzdělávání, neboť se snažím nacházet nové informace o skladbách, které dobře znam, ale v případě, že to slyším od jiných interpretů jiné přístupy, takže i pedagogická práce je velice přínosná. Nacházet nová východiska při studiu skladeb rozličných autorů je stále velmi objevné a zajímavé. A pokud váš žák je vstřícný, je radost s ním pracovat.

Váš Manžel je také hudebník, pokud vím, máte dvě děti, jak se vám daří skloubit vše dohromady?

Někdy si říkám, že čtyřiadvacet hodin je mnohdy málo, abych vše stihla. Manžel hraje v orchestru, takže má také své povinnosti, naštěstí mám ještě rodiče, kteří s dětmi pomáhají, což je velká výhoda, také díky tomu mohu vykonávat svoji práci.

V okamžiku, kdy budou číst čtenáři tyto řádky, budete mít za sebou světovou premiéru nového opusu Emila Viklického, který prý napsal speciálně pro vás. Jak se vám hrály noty tohoto jazzového mága?

Pana Emila Viklického si nesmírně vážím, je to pro mě obrovská osobnost. Asi před deseti lety byl přítomen na mém koncertě a domluvili jsme se, že pro mě napíše jazzový koncert. Od té doby jsme se potkávali, stále se mi omlouval, že neměl pořád čas, a najednou mi sdělil, že už je skladba hotova. Původně to napsal pro mě a hobojistu Jana Adamuse, který je rodákem z Bludovic, ale i je to hezký part pro flétnu. Každopádně je to vynikající koncert, pro mne naprosto přesvědčivý.

Jak se cítí Jana Boušková zjara letošního roku?

Jaro je pro mě vždycky nádherné, takže se cítím jako zjara roku 2008.