Letošní oslavy měly podtitul: Jak šel čas aneb letem světem historií hradu. „Zatímco v minulých ročnících hrad zažil příchod švédských vojsk, boje husitů s křižáky či obléhání armádou tří císařů, letos se lidé mohli těšit na průřez historií hradu i českými, moravskými a slezskými dějinami vůbec,“ uvedla Petra Filipová ze společnosti Ostravské výstavy, která se stará o provoz i samotný hrad.

Co všechno návštěvníci na hradě tedy viděli? Tábor Vikingů, starých Slovanů, husitů, žoldnéřské ležení lancknechtů, stráže císařských i švédských vojsk z třicetileté války, nechyběla ani „marškumpačka“ dobrého vojáka Švejka. Bavili se na dobovém jarmarku, sledovali ukázky řemesel, mohli tančit za doprovodu dobové hudby s dobovými tanečníky, prohlédnout si nejrůznější uniformy. Nechybělo občerstvení a večerní ohňostroj.

Poprvé se také o víkendu návštěvníci podívali i do nové části hradu, která se proměnila v arénu. Odehrály se tu souboje gladiátorů i jízdní rytířský turnaj.

Pořadatelé pamatovali také na pohodlí hostů, rozšířili počet parkovišť, vstupenky se prodávaly ve čtyřech pokladnách, takže lidé na ně nemuseli čekat v dlouhých frontách.

„Na hrad chodíme na akce pravidelně celá rodina i známí. Letos tu bylo hodně lidí, ale pobavili jsme se dobře, moc se nám to tady, hlavně dětem, líbilo. Také počasí nám přálo,“ pochvalovala si rodina Slovákových.