Vernisáží fotografií mladé ostravské autorky Magdalény Cónové, na nichž netradičním způsobem zachytila svoji matku, známou ostravskou herečku Annu Cónovou, začal v pondělí v ostravském klubu Atlantik jubilejní desátý ročník přehlídky amatérských divadel s profesionálním doprovodem – Maják 2008. Bezprostředně po zahájení výstavy se v Atlantiku představilo olomoucké Divadlo na cucky s představením Kabaret Kaldera.

Pondělní večer patřil v Komorní scéně Aréna brněnskému souboru Divadlo Neslyším s inscenací Pojď do mého světa. Jak zní ticho, jak rozezvučí pohyb, jak zpívají mé ruce? Na tyto a podobné otázky s pozváním do zvláštního světa neslyšících nabídl odpovědi už výše zmíněný brněnský divadelní soubor.

Jak nám sdělil za pořadatele letošní přehlídky Filip Rohan, ředitel Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, v dalších dnech - až do 17. května – se představí například ostravská divadelní seskupení Velmi studentské divadlo, Divadlo Atlantik či soubor Jiříkovo vidění, ale také amatérské divadlo z Karviné, které si říká K. V. A. S.

Letošní přehlídka Majáku přináší určitou podstatnou novinku, a to hostování několika profesionálních souborů. Tím bude páteční představení v Komorní scéně Aréna nazvané Zlomatka.

Do moravskoslezské metropole s ním přijede pražské Divadlo v Řeznické. Střetnutí matky a syna, odvěký konflikt balancující na pomezí lásky a nenávisti, směšnosti a zoufalství. Divadlo představí legendární inscenaci neapolského dramatika Maria Gelardiho v překladu Mariny Feltlové a v režii Petera Gábora. Režisér do hlavních rolí obsadil Jitku Smutnou, herečku a někdejší folkovou písničkářku, která strávila několik velmi úspěšných let v ostravském divadelním angažmá, dále Terezu Nekudovou, Ivana Korečka, Jana Zadražila, který se střídá s Radkem Valentou.

V rámci divadelní přehlídky Maják uvidí její návštěvníci až do soboty v klubu Atlantik, Aréně, ale také klubu Parník další divadelní soubory nejenom z Ostravy.