„Budou mezi nimi znamenití houslisté Sophie Jaffe, Hana Kotková, Ivan Ženatý, Pavel Šporcl či Shlomo Mintz, ale také skvělí varhaníci a klavíristé Jitka Čechová, Kateřina Chroboková, Waclaw Golonka, ale také špičková hudební tělesa včetně Drážďanské filharmonie, světově proslulí dirigenti Libor Pešek, Rafael Frühbeck de Burgos a desítky dalších velmi dobrých instrumentalistů,“ sdělil nám Jaromír Javůrek, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj.

„K vážné hudbě jsme se dostal přes Janáčkova díla Taras Bulba a Sinfonietta. Dříve jsem chodil na koncerty poměrně často, ale co jsem v politice, nemám na ně prakticky vůbec čas,“ postěžoval si ostravský primátor Petr Kajnar na úterní tiskové konferenci v Ostravě.

K osmdesátému výročí Janáčkova úmrtí zaznějí skladatelovy opusy na letošním Máji v hojné míře, stejně jako repertoár dalších skladatelů, u nichž si letos připomínáme kulatá jubilea a kteří ovlivnili hudební život dvacátého století. Patří k nim například dirigenti Herbert von Karajan, Karel Ančerl, skladatel Olivier Messiaen či dosud žijící americký autor Elliot Carter. Prostor dostane i soudobá hudba v podání souborů Ostravská banda, Dama Dama, ale i dalších účinkujících.

„Beznadějně už jsou vyprodány čtyři koncerty – zahajovací a závěrečný, harfový recitál Jany Bouškové či vystoupení Ensemble Unicorn,“ sdělila Jaroslava Koňaříková za pořadatele Janáčkova máje. Prezidentka festivalu, skvělá sopranistka Gabriela Beňačková, se představí v písňovém recitálu. Na Slezskoostravské hradě se uskuteční hudební odpoledne pro děti a jejich rodiče, v Hornickém muzeu bude znít, stejně jako v minulých letech, jazz.

Bližší informace o Janáčkově máji získáte na webových stránkách www. janackuvmaj.cz.