Zasvěcenější milovníci vážné hudby zřejmě na oněch výše zmíněných bilboardech poznávají naši přední klavíristku Jitku Čechovou. Absolventka pražské Akademie múzických umění, kde studovala u profesora Petera Toperczera rozvíjela své umělecké schopnosti postgraduálním studiem u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu. Jitka Čechová získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží.

K jejím oblíbeným autorům patří Bedřich Smetana, už také proto, že v současné době realizuje pro vydavatelství Supraphon kompletní nahrávku klavírních děl Bedřicha Smetany, což je něco jako vstupenka do dějin hudby „Nemáme lepšího klavírního skladatele, ani jiného autora, který by se klavíru tak oddal. Smetana chtěl být sám vynikajícícm klavíristou a stát se virtuosem jako Liszt, jeho velký vzor, nebo Schumann a Chopin,“ říká Jitka Čechová.

Manželem Jitky Čechové je violoncellista Jan Páleníček, oba společně s houslistkou Janou Vonáškovou-Novákovou tvoří jedinečný komorní soubor Smetanovo trio. Bývaly doby, kdy Jitka Čechová provázela manžela na cellových recitálech. Ale později se stala maminkou, narodili se jim synové Alex a Oskar a Jitka Čechová musí skloubit obě role – matky a klavíristky.

Vedle toho má ještě čas na svésportovní koníčky. Miluje lyžování a manžel ji přivedl k jachtingu, sportu mezi hudebníky poněkud neobvyklému. Jitka Čechová zaharje na dnešním koncertu v rámci Janáčkova máje díla Lisztova (Mefistův valčík č. 1 a Sonátu h moll S.178 a Sny Bedřicha Smetany.