Letos čtyřiačtyřicetiletý spisovatel, dramatik, scenárista, příležitostný herec a režisér Patrick Marber prožil bouřlivá mladá léta, v nichž se stal závislý na pokeru a hazardu, kdy dovedl i čtyři noci strávit non stop v kasinu. Ale časem se zklidnil a stal se úspěšným dramatikem, autor divadelních her Kdo rozdává, rozhoduje, Na dotek, Muzikanti a dalších. Napsal mimo jiné filmové scénáře – Stará ulice, Zápisky o skandálu, které byli nominovány na Oscara.

V současnosti žije Patrick Marber v Londýně, před šesti lety se oženil s herečkou Debrou Gilletovou, mají tři malé děti. A prý píše výhradně v noci a přes den se věnuje také pedagogické práci, před časem byl jmenován profesorem současného divadla na Oxfordské univerzitě.

„Don Juan v Soho je Marberovo moderní zpracování Moliérovy komedie Don Juan. Hra má výborně napsané dialogy, vtipně rozehrané situace a překvapivé pointy, které do sebe skvěle zapadají. Příběh zhýralého Juana přivádí do kulis současného Londýna. Don Juan, alias DJ, už není démonickým hrdinou, ale mužem, kterému jde víc než o svádění žen pouze primárně o ukojení sexuálních potřeb. Sex u něj funguje jako jediná reálná jistota, jako jediné pouto se skutečným světem,“ říká dramaturgyně ostravského nastudování Ilona Smejkalová. Drsná anatomie vztahů, surový a syrový svět milostných propletenců, drama o tom, jak ničivá a zhoubná může být nekonečná prázdnota duše, to vše Marber zpracovává v Juanovi neuvěřitelně brilantně.

V české premiéře v ostravské Divadle Petra Bezruče se v titulní roli představí Lukáš Melnik, jeho sluhu hraje Jan Vlas. V dalších postavách diváci uvidí Norberta Lichého, Markétu Harokovou, Přemysla Bureše, Marcelu Čapkovou, Tomáše Krejčího, Terezu Vilišovou, Tomáše Dastlíka a Vladimíru Čapkovou, která alternuje s Táňou Malíkovou. Výprava je dílem Marka Cpina, zvukový design je dílem Dominika Renče. Česká premiéra začíná v pátek v 19 hodin.