V Domě kultury města Ostravy se od 19.30 hodin představí Český národní symfonický orchestr se stále noblesním dirigentem světové třídy Liborem Peškem. Na programu jsou díla Leoše Janáčka – Z mrtvého domu, předehra k opeře a Symfonie č. 8 G dur op. 88 Antonína Dvořáka. Sólový part Koncertu pro housle a orchestr D dur op. 35 Petra Iljiče Čajkovského zahraje jeden ze současných špičkových houslistů světa – Shlomo Mintz.

Mintz se před jedenapadesáti lety v Moskvě, ale jeho rodina už o dva roky později emigrovala do Izraele, kde později studoval u známé houslové pedagožky Ilony Feher. Ta ho představila Isaaku Sternovi, který se stal jeho učitelem.
Mintzova koncertní kariéra započala houslistovým sólovým vystoupením s Izraelským filharmonickým orchestrem ve věku jedenácti let. Brzy poté následoval pohotový záskok za náhle onemocnělého Itzhaka Perlmana, kdy mu Zubin Mehta dal týden času na přípravu Paganiniho Prvého koncertu.

V šestnácti Mintz debutoval v Carnegie Hall na koncertu Pittsburgh Symphony Orchestra, který se konal pod záštitou americko-izraelské kulturní nadace a Isaaka Sterna. Po tomto úspěchu následovala studia u Dorothy De Lay na newyorské Juilliard School of Music. Dnes pravidelně vystupuje na mezinárodních pódiích s nejslavnějšími orchestry a dirigenty i na recitálech a koncertech komorní hudby po celém světě. Kritika, kolegové i publikum považují Shlomo Mintze za jednoho z nejlepších houslistů současnosti a oceňují zejména jeho skvělou muzikálnost, stylovou všestrannost a dokonale zvládnutou techniku.

V osmnácti letech Mintz rozšířil své umělecké aktivity i o dirigování. Občas vystupuje i jako violista s předními smyčcovými kvartety, nebo komorními soubory. Tuto svou všestrannost komentuje slovy: „Domnívám se, že hudba je krásná ve všech svých formách, a proto se snažím o tuto mnohost přístupů. Je fascinující, že totéž hudební pojetí mohu prezentovat jako dirigent, houslista i violista“.