Mezi maturitními prácemi pětadvaceti studentů, kteří uzavírají své studium v oborech propagační grafika, keramika, umělecké řezbářství a umělecké kovářství, lze najít zajímavé práce – Kytici K. J. Erbena přepracovanou na ilustrační knihu pro nevidomé, prostorové plastiky pro ostravský dětský domov Na Vizině nebo keramické fondue soupravy.

„Maturanti z řad uměleckých řezbářů vytvořili dřevěnou multifunkční hračku určenou tříletému dítěti, z níž lze jednoduše sestrojit jeřáb, koloběžku i autíčko,“ informovala zástupkyně školy pro styk s veřejností Lenka Gulašiová. Podle ředitele školy Jaroslava Prokopa je mistrovským kusem barokní taburet s precizním čalouněním a uměleckou řezbou. Většina maturitních prací vznikla podle přání konkrétního zadavatele.

Škola pracuje na projektu takzvané otevřené školy. „Jde o to, aby naši studenti nebyli odtrženi od reality, ale aby naopak vznímali, co lidi kolem nich zajímá. Zpětná vazba zadavatelů je pro ně velice důležitá,“ vysvětlil Prokop. Právě tento projekt inspiroval mladé umělce k vytvoření plastiky pro dětský domov a grafik na téma Osobnost Tomáše Bati ve zkratce, které byly vytvořeny pro stravskou Vysokou školu podnikání. Letošní maturitní práce by se měly stát součástí výzdoby jejího interiéru.

LUCIE LETÁČKOVÁ