Mezi hudební magnety této akce v moravskoslezské metropoli bude určitě patřit vystoupení anglické kultovní skupiny Happy Mondays, o níž hudební kritikové převážně tvrdí, že se její členové řadí mezi nejulítlejší bohémy manchesterské New Power Generation z přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století a po patnácti letech se opět vrátili před časem na scénu.

Natočili album Uncle Dysfunktional, rozjeli koncertní turné a míří na Colours of Ostrava.

„Lídr kapely Shaun Ryder obnovil Happy Mondays už několikrát předtím, teď se ale zdá, že by to mohlo vyjít. Od drog očištěný Ryder si s kapelou koncertní turné – na argentinském festivalu Ryder Personal Fest 2007, kde s nimi vystoupili také naši Monkey Business – vyloženě užívá a album Uncle Dysfunktional získalo nadšené recenze,“ tvrdí hudební publicista Jiří Moravčík. Happy Mondays spolu se Stone Roses vytvořili na konci minulého století originální zvuk manchesterské scény vzešlé z klubu Hacienda, spravovaného Tonym Wilsonem. „Jejich hudební projev sice stál na kytarách, ale Happy Mondays ho originálně propojili s hypnotickou chicagskou house music, hip–hopem, psychedelií květinových dětí a také elektronikou,“ dodává Moravčík. Se skladbami Step On a Groovy Kinky Afro se Happy Mondays vyšplhali na vrchol britské hitparády, stali se atrakcí anglických klubů i festivalu v Glastonbury. Shaun Ryder tehdy prohlásil: „Považujeme Happy Mondays za jakousi licenci, s níž můžeme právě teď dělat maximum toho, co chceme.“

Stupňující se problémy s drogami, kdy je i poměrně tolerantní novinář Kent Hunt označil za bandu absolutních idiotů a hudební produkt úpadku civilizace, předznamenal nastávající konec Happy Mondays, a když jejich nahrávku Yes Please v roce 1992 posluchači s hudební kritikou tvrdě odmítli, Shaun Ryder Happy Mondays rozpustil.

O tři roky později se Ryder s věrným tanečníkem Bezem objevili v řadách skupiny Black Grape. Shaun se pak s bývalými členy několikrát pokoušel o reinkarnaci Happy Mondays. „Vyjeli na turné s Oasis, potom sami, natočili výbornou coververzi hitu Thin Lizzy The Boys Are Back in Town a rozešli se.

V roce 2002 se s režisérem Dannym Cunninghamem podíleli na natáčení filmu 24 Hour Party People, černé komedii o manchesterské hudební scéně,“ vysvětluje Moravčík. Syrový pohled na život Shauna Rydera nabízí také televizní dokument Shaun Ryder: „Máme své zásady. Nás si nekoupíš. My třeba nikdy neopustíme Tonyho Wilsona ani Factory, ledaže by nám někdo nabídl sedm milionů nebo něco podobně zajímavého,“ prohlásil během zlaté éry Happy Mondays Shaun Rader.

A svým slovům dostál: když Tony Wilson onemocněl rakovinou (zemřel vloni v létě), podílel se s bývalými členy na finanční sbírce umožňující Wilsonovu léčbu. Pravda, Tony Wilson už nežije a Happy Mondays se rozhodli vrátit. Nezbláznili se? Všichni věrní fanoušci Happy Mondays si ale mohou oddechnout úlevou. Album Uncle Dysfunktional je velmi dobré. Na jeho úspěchu se podíleli také americký hiphopový producent Sunny Levin, mimochodem vnuk Quincyho Jonese.

Nadšeně všude vítaní Happy Mondays přijedou na Colours of Ostrava.