Potkali se v zámoří. Prý to nebyla láska na první pohled, ale vzniklo tvůrčí manželství, v němž v hlavních rolích dominují láska, vzájemné porozumění a hlavně umělecká fotografická práce.

A kdo koho potkal? Pavlína Gatíková, původem z Dolního Benešova, která studovala u nás, poznala v USA renomovaného fotografa Alana W. Beana. A oba budou mít společnou výstavu fotografií – převážně aktů ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě.

Vernisáž se uskuteční prvního července v 17 hodin v Autorské galerii na Repinově ulici. „Asi před čtyřiceti lety jsem si pořídil fotoaparát a zajel jsem si na Filipíny. Fotil jsem to, co jsem viděl kolem sebe. Později jsem si koupil kvalitnější fotografický přístroj a začal snímat krajinu, ale také tanečnice a tanečníky. Pak jsem se pokusil zachytit ženu v bílém oděvu v romantické krajině. Ale právě v tom okamžiku mi došlo, že něco tomu chybí. Žena byla oblečená a tak jsem se rozhodl fotit akty. A této činnosti se už věnuji velmi dlouho,“ vzpomíná Alan W. Bean na své začátky.

Postupně do svých kompozic s půvabnými ženami v poetické krajině zkoušel nové a nové technologické prvky až vznikly úžasné černobílé a později i barevné křehké kompozice, z nichž vyzařuje ženská a dívčí krása. Nafotit akt je velký oříšek pro mnohé autory, ne každý se s touto tematikou dovede vyrovnat tak, aby vytvořil skutečně umělecky působivé kompozice. „Je to pravda, že akty patří mezi nejtěžší fotografické žánry. Tím, že jsem spojil krásu přírody a krajiny s půvaby dívek a žen, mám už svoji určitou metodu při práci. Nejprve si obhlédnu místo, které bych chtěl fotit s modelkou. Přírodní scenérie, kde se zrodí určitý obraz, musí mít svoji poetiku, musí mě něčím silně zaujmout. Ve druhé fázi se snažím velmi nenásilně zakomponovat tam ženu, což je nádherné. Vždyť žena je věčná inspirace a skvělé téma,“ dodává Alan W. Bean. Fotografuje v přírodě pravidelně v době své dovolené, kdy cestuje, takže skloubí příjemné s užitečným.

Třeba si na internetu vyhledám nějakou oblast, kam se pak vydám. Alan W. Bean žije s Pavlínou Gatíkovou v Massechussets, což je asi hodinku od Bostonu. Pavlína, s níž žije od roku 2000, mu byla nejprve prý skvělou asistentkou a později sama také začala fotit akty, takže nyní mají společnou výstavu. „V České republice jsem počtvrté, moc se mi u vás líbí, je tady dávám větší prostor ve výstavních síních fotografii než v USA, tento druh umění zde má větší zázemí. Líbí se mi u vás hodně věcí, ale nechtějte po mně řídit z Prahy do Ostravy, to je velmi úmorné,“ usmívá se Alan W. Bean.

Se svou českou manželkou, která pochází ze Slezska, tvoří velice sympatický pár skromných umělců, kteří mají radost z umění a lidí kolem sebe.

Ostatně, poetické akty Alana W. Beana a jeho manželky tomu nasvědčují. Přesvědčit se o tom můžete už příští týden na výše zmíněné výstavě obou manželu, které dominují velmi poetické, ale také smyslné a erotické fotografie žen ve spojení s nádhernou přírodou z různých částí tohoto světa.