Příští týden ve čtvrtek už to vypukne. Čtyřdenní maraton hudby, ale také mluveného slova – festival Colours of Ostrava buší doslova na dveře. Dnešní naše malá hudební navštívenka, kterou věnujeme účinkujícím na tomto ročníku, patří poněkud zvláštnímu duu zvanému Longital.

Vzniklo před osmi lety v Bratislavě a pod jeho názvem se skrývájí dva múzičtí cestovatelé – Shina Lo (zpěv, basa) a Daniel Salontay (zpěv, kytara). Koncerty Longitalu přirovnávají hudební publicisté a kritici často jako výpravu s elektronickými psy do neznámých končin plných experimentů.

Nevidíte violoncello na pódiu? Není divu, tak totiž zní kytara, na kterou se hraje smyčcem. Před osmi lety v Bratislavě, v atmosféře města, které žije na křižovatce a pod vlivem rozličným kultur se něco zrodilo. Longital produkují písně, v němž prolíná akustika s elektronikou, klasika s experimentem.

Za dobu své existence stačilo toto pozoruhodné hudební duo s úspěchem koncertovat doma, ale také v České republice, Polsku, Irsku, Švýcarsku, Francii či Německu, ale také v Anglii, Finsku, Maďarsku. Na festivalu Colours of Ostrava jsou už téměř staří známí, vždyť se zde objevili v roce 2003 a o tři roky později. Společně účinkovali na koncertech se skupinami The Frames, Molokem, The Levellers a dalšími.

„Jejich hudba ve mně vyvolává surrealistické obrazy, dokonce jsem jim věnoval cyklus několika pláten, ale ještě jsem se s nimi nesetkal,“ přiznal se před několika lety na Colours of Ostrava mladý grafik z Polska, který hudbou Longital doslova žije. Uvidíme, zdali přijede také letos do Ostravy. Každopádně Longital je zárukou hudebního zážitku, který za námi nepřichází každý den.