Jednu stříbrnou paličku z Vamberku už doma má - z předcházejícího bienále. „Pochopitelně, že jsem byla velmi potěšena za ocenění, kterého se mi letos dostalo.¨Už proto, že bienále krajky ve Vamberku patří k ojediněné prezentaci současné české krajky u nás. Spojení současná krajka bych zdůraznila, protože mnozí lidé si pod pojmem krajka představují paličkované lidové krajkové výšivky,“ říká Eva Damborská.

Čtvrté bienále, která je přehlídkou současné české krajky, obeslalo letos celkem 36, převážně autorek, ale jsou zde zastoupeni také muži - krajkáři. Bienále bylo zahájeno 29. června a potrvá do konce srpna.

Eva Damborská získala stříbrnou paličku za pozoruhodné dílo nazvané Tajemství života. Jedná se o trojdílnou práci vytvořenou z unikátní tkaninou. Dílo je zajímavé, což je vůbec charakteristické pro Evu Damborskou, a tak to také zhodnotila odborná porota – osobité výtvarné pojetí s filozofickým podtextem. „Jedná se o tři svislé kuželovité realizace připomínající kokony, anebo také zavěšené včelí roje. Jako materiál jsem použila hlavně drát a len. Různobarevnými expresemi jsem se pokusila metaforicky zachytit počátek vzniku živé hmoty v prvém zámotku, ve druhém jeho postupné rozvíjení do dospělosti a následně již opuštěný obal,“ popisuje své dílo Tajemství života úspěšná výtvarnice, která má v současné době rovněž samostatnou výstavu v Kolowratském zámku v Rychnově nad Kněžnou pod názvem Proměny vlákna, kterou připravilo Muzeum a Galerie Orlických hor.

„Výstava se koná ve velmi příjemném a krásném prostředí a byla jsem moc ráda, že když se zahajovala moje výstava, ve stejným den se konala vernisáž grafik Jiřího Šlitra, kterou zahájil Jiří Suchý a úžasně o Jiřím Šlitrovi vyprávěl,“ dodává Eva Damborská.

Tato ostravská výtvarnice, která často pracuje s experimentální uměleckou tkaninou, ručním papírem, grafikou a počítačovou grafikou, má v poslední době velké úspěchy v zahraničí, především v Polsku, kde získala už několik významných ocenění v Gdyni, Kowarech či Krosnu. „V září bych měla mít větší výstavu v polské Wroclavi, kde se také zúčastním tamního mezinárodního textilního sympozia. O prázdninách bych chtěla relaxovat na chalupě, úplně si odpočinout od textilovin a být v přírodě,“ svěřuje se sympatická autorka.

Jejím přáním je, aby se jí podařilo v budoucnu více prorazit svou tvorbou v Ostravě, zatím její dílo více obdivují v Polsku. Inu, doma není nikdy nikdo prorokem.