Moravskoslezská metropole se mění k lepšímu, přesto v jedné věci stále pokulhává. Město trápí špinavé ovzduší. Jeho největší znečišťovatel – hutní kolos ArcelorMittal Ostrava (AMO) – ale nyní přišel s nápadem, který by mohl nelichotivou situaci aspoň trochu vylepšit.

„Za každou stovku plastových kelímků, které budou na festivalu Colours of Ostrava vyhozeny do sběrných pytlů, vysadí naše společnost jeden strom,“ přiblížila aktivitu Věra Breiová, tisková mluvčí AMO. Stromy podle jejích dalších slov vysadí ocelářský gigant nejpozději do začátku příštího ročníku festivalu.

Akce s názvem Ty vyhoď kelímek… My zasadíme strom tak bude mít dvojnásobný ekologický efekt. Přímo na festivalu přispěje k třídění odpadků, protože na sběr plastových kelímků budou v areálu rozmístěny speciální pytle.

Druhý ekologický efekt se pak projeví v průběhu roku až do začátku dalších Colours. Čím více plastových kelímků se totiž během festivalu takto vytřídí, tím více stromů pak na Ostravsku AMO vysadí. „Tento příslib je pro nás závazný. Proto jsme už nyní v předstihu jednali se zastupiteli města Ostravy a okolních obcí o možnostech této výsadby,“ dodala Breiová.

Dodržování správného pitného režimu v průběhu festivalu tak může přispět k tomu, že na Ostravsku do roka vyrostou stovky nových stromů. V loňském roce se totiž na festivalu spotřebovalo zhruba sto dvacet tisíc kelímků. Kdyby návštěvníci festivalu byli tak výkonní i letos, znamenalo by to, že bývalé „enháčko“ vysadí více než tisícovku nových stromů.