Na hradě tak o víkendu vzpomenou na dobu v temné době třicetileté války, kdy v létě 1626 po marných žádostech o posily odmítnul císařský plukovník Kašpar Jošt bránit hrad proti dánskému útoku. Sovinec hodlají obstřelovat před vstupní branou do hradu po pravé straně.

Dobývat se jej chystají po oba víkendové dny ve 13 hodin. „Bitvu doprovodí ukázky života v obleženém hradě, pregéř a zbrojíř při práci v historické tržnici, pověsti, pohádky, šermířské souboje a zápletky, ukázka zbraní a obléhací techniky ve vojenském táboře či kejklířská show a dovednosti,“ řekl hofmistr hradu Sovince Zdeněk Mlok Zedek.

Účinkovat přijedou skupiny historického šermu Valmont a Revertar, skupiny scénického šermu Allegros a Cordiallo, kejklíř Křupala, garda Dědictví a sokolník Monti i pohádková babka čarodějka. Denní program začíná již 9.30 hodin. Na pátém nádvoří jsou přichystány různá představení, pohádky i dělostřelecká podívaná. Program potrvá až do 18 hodin. V sobotu ale ještě do 19 hodin, vše ukončí Pohádka na dobrou noc babky Čarodějky.

„Na třetím nádvoří proběhne ražba pamětních mincí a prodej hradních klobás, na čtvrtém vojenský tábor se sokolníkem a výklad o dravých ptácích. Horní hrad nabízí střelnici z luků a soutěže i výklad o historii hradu v každou celou hodinu,“ dodal Zdeněk Mlok Zedek.