„Jde o jedno z největších a nejnáročnějších představení v historii souboru,“ říká Jiří Moravčík, který má na starosti divadelní část letošních Colours of Ostrava.

Že půjde o velkou podívanou, dosvědčují i produkční požadavky – otevřený prostor 20 krát 20 metrů, rovný povrch k jízdě na kolečkových bruslích, možnost použití otevřeného ohně, pyrotechniky a tekoucí vody na hrací ploše, čtyři padesátikilogramové pytle s pískem, devět kilogramů hladké mouky, heliová 15kilogramová bomba, dva patnáctimetrové žebříky a v neposlední řadě i dvě moderní tmavá auta (nejlépe BMW či mercedes). „Světová premiéra proběhla letos 3. června v rumunském Sibiu v rámci Sibfestu. V inscenaci účinkují herci z České republiky, Polska, Rakouska, Německa, Ruska a Řecka,“ dodává Moravčík. Do Ostravy soubor přijede z polské Bytomi, kde se zúčastníl s inscenací Zwischenmensch – Hermetisches Theaterkabinett I jednoho z největších festivalů současného tance. Příprava představení trvá 12 hodin a to začíná dnes ve 22, 15 hodin na prostranství mezi pavilonem A a klubem Marley na výstavišti Černá louka.

„Inscenace Doppelgänger – Hermetisches Theaterkabinett II je příběh dvojníka vzkříšeného Lazara, který se objevuje po Lazarově příchodu bránou světel. Soubor pracuje se scénickou permutací biblických symbolů. V inscenaci je využit netradiční postup vyprávění pomocí tzv. asociativního střihu, kdy jednotlivé scény jsou spojovány na základě volných souvislostí a tzv. dvojitého kódování. Tento způsob vyprávění je na jevišti zcela výjimečný, charakteristický je například pro tvorbu filmového režiséra Davida Lynche, který jej mimo jiné využil ve svém posledním filmu Inland Empire, podobně jako Terrence Malick ve filmu Tenká červená linie nebo Andrej Tarkovskij ve filmu Zrcadlo,“ vysvětluje Moravčík. Podle jeho slov se princip scénické permutace biblických symbolů projevuje v alegorickém zpracování příběhu o zrození Adama Kadmova a Lilith, proroctví Jeremiáše o příchodu Spasitele a vzkříšení biblického Lazara. Od prvního uvedení soubor představil inscenaci na významných divadelních festivalech v Polsku a na festivalu Infant v Novém Sadu v Srbsku. Druhou polovinu léta stráví soubor Teatr Novogo Fronta na největším světovém divadelním festivalu na edinburghském Fringi, kde v prestižní Old College Quad uvede britskou premiéru inscenace Phantomysteria.

Teatr Novogo Fronta doplní již tak bohatý divadelní program na Colours of Ostrava, kde dále vystoupí například: Jaroslav Dušek a divadlo Vizita, Bílé divadlo, Buchty a loutky, Divadlo Petra Bezruče, kultovní divadlo VOSTO5 s improvizovaným Stand´artním kabaretem, Buchty a Loutky s několika pohádkami, divadlo Aqualung, projekt Mistr a žák bude prezentovat režijní dvojice Skutr a na programu je rovněž kabaret Lenky Vychodilové, herečky a zpěvačky divadla Sklep.