Zrcadlovky a kamery na festival nesmí

Profesionální fotoaparáty mohou mít na festivalu pouze předem akreditovaní fotografové, kteří pracují pro některá z médií, a budou tak mít označení Photopass. Běžní návštěvníci si mohou do areálu vnést pouze neprofesionální automatické fotoaparáty, tedy kompakty, které nemohou být používány s bleskem. Při vystoupení hlavních hvězd pak platí absolutní zákaz fotografování. Natáčení na video, respektive na jakýkoliv jiný formát, je také přísně zakázáno. Výjimku opět tvoří předem akreditované filmové štáby. „Pokud někdo výše uvedené poruší, může zhatit průběh vystoupení některých umělců,“ varuje Jiří Sedlák, jeden z organizátorů akce.

I hudebníci z "druhého sledu" stojí za slyšení

Vedle hvězdných jmen se na Colours of Ostrava představí rovněž populární seskupení a sólisté, možná pro někoho takzvaně „ve druhém sledu“. I jejich vystoupení ale určitě budou zajímavá. Našich pět tipů následuje:Francouzská skupina Les Boukakes je ukázkou zdařilého mísení kulturních vlivů. Kapela dokazuje, že splynutí orientálně afrického vlivu se západní kulturou není vůbec utopie, zvuk upomene na Mano Negra nebo Rachida Tahu. Alchymie žánrů, mix gnawa, rocku a drobných prvků elektra svědčí o nesporné rozmanitosti a soudržnosti výsledného celku. Zpěvačka Tanya Tagaq pochází z etnika kanadských Inuitů-Eskymáků a navazuje na zpěvy, jimiž si kdysi ženy krátily dlouhé polárním noci. Inuitský hrdelní zpěv, který měl původně roli společenské hry, zní uším Evropana jako milostné výkřiky. Tanya Tagaq z této velmi dramatické techniky vytváří abstraktní a emocionálně silné kompozice na hranici performance a artu. Hostovala na albu Medulla i na turné islandské zpěvačky Björk, s renomovaným komorním ansámblem Kronos Quartetem účinkovala v newyorské Carnegie Hall. Vystupuje s atypickou kombinací elektroniky a violoncella, její písně beze slov mají razanci šamanských rituálů i halucinogenních výletů. Těm, kteří se alespoň trochu orientují na domácí scéně, asi netřeba zdůrazňovat, že Fru Fru Serious je skupina v čele s Václavem Bartošem, kterého si můžete pamatovat coby zpěváka skupiny Pluto. Fajnšmekři si pak vybaví jeho záskok za mikrofonem v před časem krátkodobě obnoveném Dunaji či jeho vizuální bubnování v opeře SSSS tria Ty syčáci. Hudebně operují v širokém stylovém rozpětí, takže jsou na tom podobně jako třeba Oswald Schneider: pro zavilé příznivce taneční scény jsou moc rockoví, pro ortodoxní alternativce moc tanečně popoví, pro popíkáře moc divní, navíc jsou v tom prvky jazzu i world music a ty zvláštní texty. Karimski Club je mezinárodní sdružení muzikantů a dýdžejů. Jeho hudba je pestrá směs, která harmonicky spojuje zdánlivě vzdálené světy: nu-jazz přechází v drum´n´bass, rhythm´n´blues v africké beaty, slovanské jazzování v ostré funky nebo kubánskou salsu. Zakladatelem volného seskupení je basista a skladatel Karimski (Karim Martusewicz), absolvent renomované evropské jazzové akademie ve Štýrském Hradci, v Polsku známý hlavně jako basista legendární skupiny Voo Voo. A nakonec bonbonek z Korsiky, který nese název A Filleta. Korsičané si oblíbili naše publikum a obecenstvo zase je, takže jezdí v posledních letech na festivaly do Česka a mají úspěch. Věříme, že tomu tak bude i v Ostravě.

Bez internetu by to dnes nešlo

Závisláci na internetu nepřijdou zkrátka ani během čtyřdenního festivalového šílenství. V areálu festivalu je totiž několik volně přístupných počítačů s připojením k internetu. Stačí si pak vyhledat Internetové Centrum.cz. A které stránky byste si neměli nechat ujít? Samozřejmě oficiální web akce, tedy www.colours.cz/2008/summer/cz/index.php. A pak také stránky www.msdenik.cz, kde najdete kromě aktuálních informací rovněž reportáže, fotografie a videa z průběhu svátku hudby pod ostravským nebem.

Foťte dění na festivalu Colours of Ostrava a vyhrajte

Organizátoři hudebního festivalu Colours of Ostrava vyhlašují ve spolupráci s Moravskoslezským deníkem soutěž o nejhezčí amatérskou fotku z pestrobarevného festivalu. A to nejen z letošního ročníku, ale z celé jeho historie! Fotky o minimální velikosti 1MB zasílejte na e-mail informace@colours.cz. Nejlepší tři fotografie vybrané porotou, složenou ze zástupců festivalu, Deníku a fotografů, budou otištěny v Deníku a finančně ohodnoceny. Za první místo je odměna stanovena na tři tisíce korun, za druhé místo na dva tisíce korun a za třetí místo na tisíc korun. Hlasovat o nejlepší fotografii můžete v příštích dnech také na www.msdenik.cz.

A co děti? Vezměte je s sebou

Vezměte své ratolesti na festival. Přichystán pro ně bude Dětský svět s bohatým programem plným her a soutěží. Dětský svět nabízí i kvalifikované hlídání v době, kdy si budete užívat hudbu někde jinde v areálu festivalu.

Informujte se o změnách v programu pomocí SMS

Chcete znát aktuální změny programu či nechcete přijít o jiné zajímavé události v průběhu festivalu? Organizátoři vám nabízejí možnost dostávat SMS s aktuálními informacemi přímo na váš mobil. Tyto zprávy budou zdarma a nabídka platí pro všechny operátory. Nutnou podmínkou je aktivace služby Premium SMS. Stačí poslat SMS ve tvaru CO MEDIA na číslo 900 06 06. Cena této přihlašovací SMS je šest korun, ostatní textovky už budou zdarma. Číslo bude využito pouze během festivalu k zaslání informací od organizátorů, nebude sloužit k zasílání komerčních nabídek či poskytnuto dále.

Festivaloví hosté se poznají díky náramkům

Každý návštěvník festivalu obdrží po předložení vstupenky identifikační náramek na zápěstí, který ho opravňuje ke vstupu do areálu. Festivalový komplex je možné libovolně opouštět, identifikačním náramkem se ale musíte prokázat při každém vstupu zpět. „V žádném případě tedy v průběhu festivalu náramek nesundávejte. Později ho už totiž není možné zpět upevnit,“ varuje ředitelka festivalu Zlata Holušová s tím, že v případě nemožnosti prokázat se platným náramkem nebude návštěvníkovi umožněn vstup, popřípadě bude vyveden bezpečnostní službou.

Řízky i lahváče nechejte doma

Po loňských negativních zkušenostech nebude možné vnášet do areálů festivalu Colours of Ostrava vlastní nápoje a jídlo. V prostorách konání akce ale bude dostatek stánků s občerstvením a pitná voda z kohoutků poteče samozřejmě zdarma. Doma vyrobené svačinky, bandasky s pitím a hlavně lahve s alkoholem proto nechejte doma. „Omlouváme se všem, kteří loňská benevolentnější opatření nezneužívali,“ vyjádřil se k často diskutované problematice jeden z organizátorů hudebního svátku pod ostravským širým nebem Jiří Sedlák.