Noa, vlastním jménem Achinoam Nini, se v roce 1969 narodila v Tel-Avivu, od dvou let žila v New Yorku, aby se v sedmnácti vrátila do Izraele. Její rodiče pocházejí z Jemenu, z tamní starobylé židovské komunity, která se od 50. let minulého století postupně stěhuje do Izraele. Má se za to, že jemenští Židé patří mezi deset ztracených, záhadami obestřených židovským kmenům.

S dlouholetým spolupracovníkem, kytaristou, skladatelem a producentem Gilem Norem odjakživa čerpají z mnoha zdrojů. Do středozemního koloritu s arabskými a africkými ornamenty s přesvědčivostí zasazují pop s jazzem a skladby na zpěvaččině novém albu Genes and Jeans nabraly také výrazné rockové odstíny a nezvyklou rytmičnost. Jedná se o osobitě pojatou autorskou reminescenci na židovsko-jemenskou hudbu slýchanou v mládí od prarodičů. O upřímné pátrání po vlastní identitě. Angličtinu na albu proto střídá hebrejština a část melodií a skladeb má tradiční původ.

Stát Izrael letos slaví 60 let od svého založení. Sešli se v něm lidé z mnoha částí světa, vaši rodiče například pocházejí z Jemenu. Jak hodně nejrůznější kulturní tradice poznamenaly současně se rodící izraelskou hudbu?

„Hodně, samozřejmě. Především právě ty rozdílné kulturní tradice. Multikulturní povaha Izraele se pak odráží také v jazyce, literatuře, tanci, kuchyni, módě a umění vůbec“.

V souvislosti s Jemenem se říká, že tamní Židé možná patří k jednomu z bájných, legendami opřených deseti ztracených izraelských kmenů. Co si o tom myslíte?

„Názory na původ jemenských Židů se různí, počínaje ztraceným kmenem Danů a konče arabským královstvím, které konvertovalo k Judaismu. Všechny tyto teorie jsou velmi zajímavé“.

Netřásla se vám kolena, když jste poprvé předstoupila před papeže Jana Pavla II.? A stejně tak když jste vlastně celému světu při jeho pohřbu zpívala Ave Maria?

„Byla to pro mne velká čest setkat se s Janem Pavlem II. I po jeho smrti ho vnímám ho jako úžasného člověka. Jeho snaha o vybudování mostů mezi všemi náboženstvími, hlavně s judaismem byla chvályhodná“.

Kdysi jste s alžírským zpěvákem Khaledem nazpívala písničku Johna Lennona Imagine. Jakou měla v židovském a arabském světě odezvu?

„Velmi pozitivní, především v židovském světě a obzvlášť v Izraeli. Podobně naše společné zpívání Imagine přivítala také arabská strana, i když vím, že Khaled se od krajanů dočkal také mnoha nadávek. Neustále si proto přeji, aby lidé otevřeli svá srdce a sevřeli v rukách symboly komunikace a přátelství, a pokaždé jsem smutná, když se tak nestane“.

Je až neuvěřitelné, s kým jste během své kariéry spolupracovala. Namátkou: Peter Gabriel, Bono, Lou Reed nebo Carlos Santana. I když pro vás asi bude těžké odpovědět, přesto, kdo ve vás zanechal nejhlubší dojem? S kým jste si nejvíc porozuměla?

„Vystupovala jsem s mnoha úžasnými umělci, to je pravda. Zpětně cítím, že nejhlubší „spojení“ nastalo s kytaristou Patem Methenym. Skvělým hudebníkem a ohromnou osobností, co doopravdy rezonovala s mou hudbou. Produkoval mé první album a zůstal dodnes mým kamarádem“.

Na vaše vystoupení na Colours of Ostrava a vůbec váš první koncert v České republice se všichni těší. Přivezete nám z Izraele nějaký zajímavý hudební dárek?

„Jsem velmi šťastná, že k vám přijíždím a moc se těším na mé první vystoupení v České republice. Jsem si jistá, že u vás potkám mnoho lidí, kteří milují hudbu. Mým darem pro vás bude mé srdce, mé nové písně z alba Genes and Jeans a výborní hudebníci, co mě doprovázejí“.