Socha ptáka, který právě vzlétá k nebi, zdobí zahradu domu manželů Evy Čiklové a Iva Galiy. „Před dům jsme si ho dali roce 2003. Od té doby nám to tady hlídá. Upravila jsem podle něj celou zahradu,“ vzpomíná Čiklová.

Autory sochy, která nemá žádné oficiální jméno, a říká se jí tak jednoduše Pták, jsou ostravští umělci Petr Lysáček a Petr Pastrňák. V Ostravě také půltunová socha vznikla. „Objednali si ji architekti ostravského obchodního domu Trias v roce 1993. Umístili jsme ji mezi páté a šesté patro. Pták tak vypadal, jako by prolétal celou ulicí,“ vysvětlil původ sochy Lysáček, podle kterého má pták vyjadřovat hlavně svobodu, důležitý je také rytmus jeho letu.

Po opravě ostravského domu převezli autoři Ptáka na výstavu do Domu umění v Brně. A po výstavě ho odtamtud zachránila Čiklová. „Stál tam na schodech a chátral. A pak dcera, která u Lysáčka studuje, přišla s tím, že bude u mě na zahradě. Sochu jsem totiž sháněla. Zrovna jsme opravovali dům ve funkcionalistickém stylu a k funkcionalismu prostě socha patří,“ vypráví Čiklová, jak se socha do zahrady dostala.

Ptáka museli zasadit do tuny betonu. „To aby vydržel třeba silný vítr nebo když mu napadne sníh jen na jedno křídlo. Pak jsme ho ve spolupráci s autory opravili a natřeli na šedo, aby byl co nejvíc neutrální,“ pokračuje majitelka.

Ptáka manželé umístili do rohu zahrady. „Vylétá“ tak do křižovatky ulic Slepá a Hoblíkova. „Lidé si ho hodně všímají. Pár se jich posmívalo, ale většinu zajímá, jak se tady vzal. Sousedé z domu od naproti dokonce přiznávají, že si bydlení bez Ptáka nedokáží představit. Jeden z nich mi říkal, že když se ráno probudí a podívá se z okna, přináší mu to úlevu,“ říká se Čiklová a dodává, že okolí sochu vnímá a lidé začali své zahrádky Ptáku přizpůsobovat.

Majitelka si myslí, že je to tím, že socha předává energii. „Vyjadřuje svobodu. A to člověk vycítí. Když se na něj pořád díváte, osvobodí vás od komplexů,“ popisuje sochu Čiklová. A tvrdí, že má socha kouzlo i pro zvířata. „Nikdy si na ní nesedl žádný pták, nechodí kolem kočky a našeho psa nikdy nenapadlo jít se vyčůrat k tyči, která sochu drží,“

Kromě nabíjení pozitivní energií kolemjdoucích má Pták i další funkci. Ve čtvrti slouží jako poznávací znamení. „Všichni taxikáři jezdí k Ptákovi, ne do Slepé ulice. Mám nájemníka, který se rád napije. Když pak bloudí domů, stačí když taxikáři řekne, že bydlí u Ptáka,“ směje se Galia.

Autor Lysáček jsi toho, že se Čiklová o sochu stará, váží. „Je jedno, jestli pták prolétává nebo se chystá vzlétnout. Význam zůstává stejný. Jsem rád, že o něj má někdo zájem,“ dodal Lysáček. A to manželé Čiklová a Galia opravdu mají. „Už bych bez něj nemohla být. Dává mi hodně energie. Ale kdyby ho město chtělo dát třeba na náměstí Svobody, asi bych to dovolila. Tam by se hodil,“ usmívá se Čiklová.