V produkci agentury PaS de théâtre a v překladu Martina Hilského ji s herci ostravských divadel připravuje režisér Peter Gábor, zkušený divadelník, který v Ostravě už režíroval řadu úspěšných představení jako například Baladu pro banditu, Šakalí léta, či další inscenace. Petera Gábora jsme proto požádali o rozhovor.

Proč jste si vybral právě Komedii omylů?

Právě tuto komedii jsem už s ostravskými herci nastudoval v roce 2001, což byl zřejmě důvod, že Vladimír Polák a Petr Sýkora, kteří jsou vůdčí osobnosti agentury, jež Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě pořádá. Musím ale dodat, že se nyní jedná o úplně novou inscenaci, už také proto, že v ní hrají herci několika ostravských divadel – z činohry Národního divadla moravskoslezského, Komorní scény Aréna, Divadla loutek a Divadla Petra Bezruče. Jiná je dekorace, ale také kostýmy. A pro mě, jako pro režiséra, je podstatné to, že jednotlivé scény zkoušíme úplně nově a jinak. Při své režijní koncepci vycházím především z herců, jako člověk se také určitým způsobem vyvíjím, což se projevuje třeba zase v trošku jiném výkladu této hry.

Patříte k výrazným režisérským osobnostem v České republice, ale také na Slovensku. Váš tvůrčí záběr je poměrně široký. Jak často se potkáváte právě se shakespearovským repertoárem?

Poměrně často, dá se říci, že každou druhou sezonu se shakespearovský text objeví na mém stole.

Přece jenom režírovat v exteriéru, v prostředí Slezskoostravského hradu je poněkud odlišné od divadelního jeviště. Jak se vám pracuje pod širým nebem?

Už když začínám zkoušet, musím si uvědomit, že toto představení je určené pro plenér. Takže se snažím aranžovat jednotlivé scény s tím, že herci by měli používat větší gesta, musejí přidat na hlase, jinak se pracuje s hudbou, světly, mohu si dovolit třeba v některých případech větší efekty, ale současně se musím vyhnout některým drobným detailům, které by v tomto prostoru patřičně nevyzněly.

Dočkají se návštěvníci některých, třeba ohňových efektů?

Ohně zrovna neplánujeme, ale bude tam mimo jiné zajímavá scéna, kterou jsme přizpůsobili do tohoto prostředí, ale nechtěl bych předem prozrazovat. Mohu snad jen říci, že se odehraje na počátku představení a bude poněkud odlišná od pojetí, které jsme zvolil před těmi sedmi lety v divadle.

Pracujete rád v létě, v době divadelních prázdnin?

Velmi rád, už se moc těším na Slezskoostravský hrad. Už proto, že jsem třetím rokem režisérem „na volné noze“, takže jsem už prázdniny letos už měl v dubnu a v květnu, kdy jsem prakticky nezkoušel a ve svobodném povolání se na to člověk dívá trochu jinak než ten, kdo má stálé angažmá.